רפואת עור

שימוש במסאלאזין כטיפול חדש לחרלת אידיופתית כרונית

מסאלאזין נמצא כבטוח ויעיל לטיפול בחרלת אידיופתית כרונית

08.08.2011, 15:27

חרלת (אורטיקריה) אידיופתית כרונית (CIU), מוגדרת כמצב שבו מופיעה חרלת לתקופה של 6 חודשים לפחות ללא כל סיבה ברורה. אנטיהיסטמינים וסטרואידים הם הטיפולים הנפוצים למצב זה, אך נבדקו גם טיפולים אלטרנטיביים אחרים.

מסאלאזין עשוי להיות יעיל לטיפול ב-CIU עקב תכונותיו, הנוגדות דלקת על-ידי עיכוב של 5-ליפואוקסיגנאז, ציקלואוקסיגנאז, אקטיבציה של Nuclear factor-kappa B, שגשוג לימפוציטי T ושחרור היסטמין המגורה ע"י אנטיגן.

במסגרת המחקר, ניתן מסאלאזין ל-33 חולים עם CIU. המינון היומי ההתחלתי היה 500 מ"ג והוא הועלה מדי שבוע לסך כולל של 1 גרם ליום. מדד איכות החיים הדרמטולוגית של החולים (DLQI) וציוני התסמינים תועדו לפני ואחרי 8 שבועות של טיפול. כמו כן בוצעו בדיקות מעבדה לבירור, לפני ובמהלך הטיפול.

נמצא כי מסאלאזין קידם ירידה משמעותית סטטיסטית ב- DLQI ב-22 (33%) מתוך 33 חולים. הוא נמצא אף יעיל בהפחתת ציוני התסמינים לפחות במחצית מהחולים. הצלחת הטיפול לא הייתה קשורה לגיל, מין, היסטוריה תרופתית ואטופי אלא הייתה קשורה בקשר הפוך למשך המחלה.

החוקרים הסיקו כי מסאלאזין הוא טיפול בטוח ויעיל עבור CIU המביא להפחתת DLQI ותסמיני המחלה.

מקור:

Mesalazine as a new therapeutic option for chronic idiopathic urticaria: Namazi MR. et al., The Journal of dermatological treatment. 2011 Jul 19. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  רפואת עור,  אורטיקריה,  חרלת,  מחקרים
תגובות