חדשות

פריצת דרך: הסכמה על 1,000 תקנים חדשים; אידלמן הפסיק את שביתת הרעב

פרטי ההסכם המתגבש: תוספת של 1,000 תקנים חדשים, מענקים בסך 300 אלף שקלים לכל רופא בפריפריה ובמקצועות המצוקה, מספר תורנויות המתמחים יופחת לשש כבר בשנתיים הקרובות

137 ימים בתוך השביתה, מסתמנת הערב פריצת דרך:  יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, מפסיק את שביתת הרעב שבה החל לפני 11 יום ונועד הערב עם שר האוצר יובל שטייניץ במשרד האוצר בירושלים – על כך דיווח "קול ישראל".

על פי דיווחים שונים מתגבש הסכם מתוקן לפיו יתווספו בתוך השנה הקרובה אלף תקנים חדשים לרופאים מומחים ומתמחים במערכת הבריאות הציבורית. תקנים אלו הינם בנוסף לתקנים הניתנים בגין תוספת המיטות עליהן החליטה הממשלה בחודש פברואר האחרון. בנוסף, יוענקו מענקים בסך 300 אלף שקלים לרופא בפריפריה וגם לרופא במקצועות המצוקה. כן סוכם כי מספר התורנויות החודשיות של המתמחים ירד בתוך השנתיים הקרובות ל-6  בלבד. במהלך הלילה עומדים הר"י והאוצר לפרסם הודעה משותפת על ההסכמות וכן על כך שבסוגיות נוספות יימשך המו"מ ורק לאחר מכן ייחתם ההסכם הקיבוצי החדש.

ד"ר אידלמן אמר זמן קצר לאחר הפרסום אודות השגת ההתקדמות במגעים: "זהו רגע היסטורי, יש רצון אמיתי. באמת יש פה פריצת דרך ומתרקם הסכם היסטורי עבור הרפואה הציבורית בישראל". בהמשך אמר: "אני רוצה להודות לראש הממשלה ולשר האוצר, פעם ראשונה שראיתי נכונות אמיתית לפתור את מצוקת מערכת הבריאות הציבורית".

שר האוצר שטייניץ אמר:  "מעורבות ראש הממשלה הייתה כולה לברכה. עובדה שאנחנו בפריצת דרך חשובה. כולם מרוויחים מההסכמות עם  הרופאים. פריצת הדרך מקובלת על הרופאים ונכונה גם מבחינת האוצר".

גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן פירסם הודעה שבה הוא מברך על פריצת הדרך.

קודם לכן הודיעו מתמחים משבעה בתי חולים  - מאיר, שיבא, בילינסון, זיו, אסף הרופא, איכילוב ורמב"ם – כי הם מגישים מכתבי התפטרות או מורים לעורכת הדין ששימשה נאמן למכתבים שחתמו קודם לכן, להגישם.

ד"ר אידלמן שיגר היום מכתב לוועד הרופאים בבית החולים מאיר שבו הודיע לו כי הוא רואה בחומרה רבה את ההודעה שיצאה מוועד הרופאים על כך שהם עוברים לעבוד במתכונת שבת בלבד. "מעבר להשלכות המשפטיות שיש בהודעה הזאת, היא מהווה אמירה חד משמעית שאתם מבדלים עצמכם מציבור הרופאים כולו - ובכך פוגעים באופן בוטה במאבק שציבור הרופאים מנהל מאז זמן רב, על גורל הרפואה הציבורית".

ד"ר אידלמן דרש לחדול מיידית מנקיטת כל צעד המנוגד להנחיית הר"י ואיננו מתואם עמה - ולשוב לעבודה סדירה ובהתאם לתוכנית העיצומים שקבעה הר"י.

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתת הרופאים,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות