ניתוח

ה-FDA מזהיר מפני שימוש ב-mesh בניתוחים המבוצעים בגישה נרתיקית לתיקון צניחת אברי האגן

החודש פרסם ה-FDA עדכון המזהיר כי שימוש ב-mesh בניתוחים לתיקון צניחת אברי האגן חושף את המטופלות לסיכון מוגבר, מבלי להגביר את התועלת

03.08.2011, 11:52

צניחת אברי האגן (Pelvic Organ Prolapse) מתרחשת כאשר המבנים התומכים באברי האגן (שלפוחית השתן, המעי והרחם) נחלשים או נמתחים ואינם ממלאים את תפקידם, ואז אברי האגן צונחים ממקומם התקין ובולטים מתוך הנרתיק. אמנם לא מדובר במחלה מסכנת חיים, אך נשים רבות סובלות מהפרעה בתפקוד (הפרעה בשליטה על סוגרים, הפרעה בתפקוד המיני וכדומה) ופגיעה באיכות החיים כתוצאה מכך.

ניתוחים לתיקון צניחת אברי האגן יכולים להתבצע בגישה בטנית או בגישה נרתיקית, כאשר תפרים ולפעמים גם surgical mesh משפרים את התמיכה באברי האגן ומונעים את צניחתם.

דר' ויליאם מייזל, סגן המנהל והמדען הראשי ב- FDA's center for devices and radiological health, מסר כי ברור כי קיים סיכון ניתוחי מוגבר הקשור בשימוש ב-mesh בניתוחים מסוג זה, וכי ה-FDA מבקש מהרופאים המנתחים לשקול את כל אפשרויות הטיפול האחרות לפני שימוש ב-mesh ולוודא כי המטופלות מודעות לסיכונים.

החשד לסיכון ניתוחי מוגבר עקב שימוש ב-mesh עלה כבר בשנת 2008, והתגבר לאחרונה בעקבות עליה נוספת בכמות הדיווחים אודות תופעות לוואי, בעיקר כאשר הניתוח מבוצע בגרסה נרתיקית. עם זאת בשנת 2010 בוצעו בארה"ב לפחות 100,000 ניתוחים בהם נעשה שימוש ב-mesh (רובם בגישה נרתיקית).

הסיבוכים השכיחים ביותר שדווחו הינם חשיפה של ה-mesh ובליטתה דרך דופן הנרתיק (erosion), כאב, זיהום, דימום, כאב בעת מגע מיני, פרפורציה של איברים בעת הנחת ה-mesh והפרעות במתן שתן. כמו כן לא נמצאה עדות לכך שהשימוש ב-mesh עדיף מבחינת התוצאות על ניתוח ללא שימוש ב-mesh, ולטענת ה-FDA מרבית המקרים יכולים להיפתר ללא שימוש באמצעי זה.

ה-FDA הודיע גם כי צוות מומחים ייפגש במהלך החודשים הקרובים לדיון נוסף בנושא וסיכום האמצעים שיש לנקוט.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

להודעת ה-FDA

נושאים קשורים:  ניתוח,  תפקוד מיני,  שלפוחית השתן,  צניחת אברי אגן,  מחקרים
תגובות