חדשות

ח"כ אלדד לנתניהו: "הדבר האחרון שאתה צריך זה שאידלמן יתמוטט. תהיה גמור"

שדולת הבריאות בכנסת קיימה דיון על המשבר במערכת הבריאות. יו"ר הר"י התקבל במחיאות כפיים וזכה לעידוד מחברי הכנסת שהפצירו בו לחדול משביתת הרעב שלו

שדולת הבריאות בכנסת קיימה היום (ג') דיון בשביתת הרופאים המסתמנת כארוכה ביותר בתולדות מערכת הבריאות בישראל. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, התקבל מיד בכניסתו לחדר הישיבות במחיאות כפיים סוערות מחברי הכנסת שנכחו במקום. הוא הגיע לדיון מיד לאחר עוד ישיבת מו"מ עם האוצר, בירושלים.

כמה מהח"כים הביעו דאגה למצבו הבריאותי של ד"ר אידלמן וביקשו שיפסיק את שביתת הרעב שלו שנכנסה היום ליומה ה-9. "ניהלנו מהבוקר מו"מ", אמר ד"ר אידלמן, "ומה שאני חוויתי שם רק מחזק אותי להגיד 'לא', לכל אלפי האנשים שפונים אלי כל היום ומבקשים ממני להפסיק את שביתת הרעב". ד"ר אידלמן הסביר מדוע: "אנחנו תקועים במו"מ. לצערנו לא נפלה עדיין החלטה להשקיע בבריאות. בעיני אין מטרה יותר נעלה מבריאותם של תושבי מדינת ישראל. היו בפני שתי אפשרויות: או לסכן את חייהם של אלפי חולים או לסכן חיים של בן אדם אחד - ואני החלטתי, כשפתחתי בשביתת הרעב, לסכן חיים של בן אדם אחד, את חיי".

בהמשך אמר: "האלטרנטיבה שעמדה לפני הייתה פשוטה: או להשבית את מערכת הבריאות כולה, והמשמעות של צעד זה הייתה אחת - החולים היו משלמים אז בבריאותם ואפילו בחייהם, באופן מיידי. אבל אני נחוש בדעתי להמשיך. יש רק שתי אפשרויות בשלב הזה: או שאני אתמוטט ולא אוכל להמשיך במו"מ - או שיהיה הסכם".

ד"ר אידלמן: "אנחנו תקועים במו"מ. לצערנו לא נפלה עדיין החלטה להשקיע בבריאות. בעיני אין מטרה יותר נעלה מבריאותם של תושבי מדינת ישראל"

פרופסור אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה של הר"י פנה לחברי הכנסת: "אנו צריכים לעשות בעזרתכם תיקון גדול ברפואה הציבורית בארץ. יש לנו גיבוי גדול מהציבור, זה מאבק נכון וראוי". ד"ר זאב פלדמן, סגן יו"ר ארגון רופאי המדינה ציין בדבריו כי: "שמנו מטרה לעשות שינוי במגמת הזנחה של 40 שנה הן של תשתיות והן של כוח אדם. כשבאים עם מטרה כזו שאפתנית, צריך להשקיע יותר מהסכם עבודה רגיל עם איגוד מקצועי. הגענו להסכמות על הרבה דברים טכניים משמעותיים, אך עדיין חסרים המשאבים".

ח"כ ד"ר רחל אדטו טענה במהלך הדיון כי: "לאחר 136 יום של טלטלה לא הגיונית כשאף אחד לא לוקח אחריות ואף שר לא אומר כשלתי, התחושה היא של קהות חושים. איפה ראש הממשלה? רק לו היכולת להורות על העברת כספים. המאבק על הסכום הוא שם המשחק כרגע".

גם שאר חברי הכנסת שהשתתפו בדיון, הביעו תמיכה גורפת במאבק הרופאים. ח"כ דב חנין: "42% מההוצאות על מערכת הבריאות במדינת ישראל כיום, הן פרטיות. במדינות OECD הממוצע הוא 33%. כל הבעיות של הרופאים, המתמחים, בתי החולים נגזרות מהעניין הזה. אתם הרופאים היום לא לבד, הציבור הישראלי הראה בהמוניו שהוא רוצה ממשלה שאחראית לאזרחיה והוא מבין שהרופאים יצאו למאבק בשביל כולם. אנחנו ברגעי הכרעה. אני קורא מכאן לראש הממשלה לעשות חשבון נפש. כאשר האידיאולוגיה במקום אחד והעם במקום אחר - צריך לעשות שינוי באידיאולוגיה".

ח"כ ניצן הורוביץ: "הרבה שנים הרופאים לא ניהלו מאבק מקצועי. גם היום אתם לא משתמשים בכוח שלכם. אתם נוהגים באיפוק ומגיעה לכם הערכת הציבור. אני בטוח שהמאבק יצליח. אני רוצה לבקש מד"ר אידלמן שיפסיק לשבות רעב".

ח"כ ד"ר רחל אדטו: "התחושה היא של קהות חושים. איפה ראש הממשלה? רק לו היכולת להורות על העברת כספים. המאבק על הסכום הוא שם המשחק כרגע".

ח"כ אבי דיכטר: "הפורום היושב כאן ומייצג את עולם הרופאים הוא פורום עם המון כוח. אבל הוא אינו כוחני. זוהי אולי נקודת התורפה של המאבק, אבל בעיניי היא אצילית".

ח"כ אריה אלדד ציין כי ביקר את ד"ר אידלמן באוהל וכשחזר למליאה שוחח עם ראש הממשלה: "אמרתי לו: 'הדבר האחרון שאתה צריך זה שאידלמן יתמוטט או חלילה ימות. אתה תהיה גמור. מה שקורה במחאת האוהלים זה משחק ילדים לעומת מה שיקרה. אתה לא יכול להרשות את זה לעצמך'. ראיתי שראש הממשלה מבין. הוא אפילו שאל מתי הדיון בבג"ץ, כדי לתכנן את צעדיו. אחרי חצי שעה ניגש אלי נציג האוצר ושאל: 'מה אמרת לנתניהו?'. סיפרתי לו והוא ענה כי לפי מה שידוע להם - לא מתים אחרי שבוע".

ח"כ ציפי ליבני: "ראש הממשלה מתחנן למו"מ עם הפלסטינים אבל לא עם אזרחי המדינה".

ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת: "לדעתי אין מניעה שראש הממשלה וד"ר אידלמן יפגשו. אני מנסה לקדם את זה. אני קורא לראש הממשלה להיפגש איתך על-מנת לתת אור ירוק לכל הבעיות אשר זקוקות לפתרון".

קודם לכן קיבל ד"ר אידלמן מכתב מוועד רופאי המרכז הרפואי מאיר בכפר סבא שבו הם ברכו את יו"ר הר"י על מפגן הכוח המרשים בהפגנה בירושלים ואף קראו להחריף המאבק. "אין לנו ספק שהפגנה תוסיף כוח למאבק הרופאים להצלת מעמד הרפואה הציבורית. נכון לעכשיו שביתת הרעב שלך הצליחה להחזיר אותך למרכז התמונה ולעמדת מנהיג המאבק - אך מעבר לזה אין אנו רואים טעם בהמשך שביתת הרעב הבודדת הזאת, בעוד אנו ממשיכים להתנהל בשביתה רגועה, חד-גונית וחסרת מעוף".

רבים מרופאי בית החולים מאיר נאמר במכתב, קוראים להחריף את המאבק באופן מקומי. "יש לעבור לאלתר לעבודה במתכונת שבת בלבד, או לחילופין, לצרף את כלל הרופאים לשביתת הרעב כדי להשיג אפקט ציבורי משמעותי. ההתחננות להתערבות ראש הממשלה אינה מוסיפה לנו הרופאים כבוד. החרפת הצעדים ויציאת רופאים ממעגל העבודה - תגרום לו להתערב מיידית. יש רעיונות נוספים והעיקר לצרף למאבק יותר כוחות מהשטח, ולעלות מדרגה במאבק ".

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתת הרופאים,  אריה אלדד,  ראש הממשלה בנימין נתניהו,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות