תגובה דלקתית

αß-קריסטלין מצמצם את הנזק שנגרם בעקבות שבץ גם כשהוא ניתן שתים-עשרה שעות לאחר השבץ

גם בעכברים וגם בבני-אדם נצפתה עלייה ברמה של αß-קריסטלין בפלסמה לאחר שבץ. בעכברים שחסרים את הגן שמקודד ל-Cryab הפגיעה בעקבות שבץ גדולה יותר. מתן αß-קריסטלין גם לאחר שתים-עשרה שעות הביא להפחתה ברמה של ציטוקינים שקשורים בפתולוגיה של שבץ ולצמצום היקף הנזק שנגרם מהשבץ

31.07.2011, 13:02

משפעל פלסמינוגן רקמתי (tissue plasminogen activator - tPA) הוא הטיפול שניתן לאנשים שעברו שבץ. אולם, כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי יש לתת אותו בתוך ארבע וחצי שעות מן ההתקף. רבים מהאנשים שעוברים שבץ לא מגיעים לקבל טיפול בטווח זמן זה. חוקרים מבית-הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד דיווחו כי בעכברים αB-crystallin (Cryab) אפקטיבי גם כשהוא ניתן שתים-עשרה שעות לאחר השבץ.

גם בעכברים וגם בבני-אדם נצפתה עלייה ברמה של החלבון Cryab בפלסמה לאחר שבץ. בעכברים שחסרים את הגן שמקודד ל-Cryab אזור גדול יותר נפגע בעקבות שבץ והפגיעה הנוירולוגית היתה רבה יותר מאשר בעכברים נורמליים.

מתן αß-קריסטלין גם לאחר שתים-עשרה שעות הביא להפחתה ברמה של ציטוקינים שקשורים בפתולוגיה של שבץ ולצמצום היקף הנזק שנגרם מהשבץ. בניגוד ל-tPA שפועל על קריש הדם, ושמתאים לטיפול רק כאשר השבץ נגרם מקריש-דם, αß-קריסטלין מעורב בתגובה של הגוף למצבי-עקה (כגון מחסור בחמצן). זה חומר אנטי-דלקתי אנדוגני, ופעילותו לצמצום התגובה הדלקתית של מערכת החיסון מצמצמת את הנזק שנגרם לרקמות המוח מתגובה זו.

ערכה: ד"ר דורית שנון

מקור:

Systemic augmentation of αB-crystallin provides therapeutic benefit twelve hours post-stroke onset via immune modulation. Arac A. et al., Published online before print July 26, 2011, doi: 10.1073/pnas.1107368108 PNAS July 26, 2011

נושאים קשורים:  תגובה דלקתית,  שבץ,  קריסטלין,  משפעלי פלסמינוגן,  פעילות אנטי-דלקתית,  מחקרים
תגובות