חדשות

אלפי רופאים בהפגנה: "ככל שיכו בנו, נתחזק"

הרופאים קראו לראש הממשלה נתניהו להתערב ולשים קץ למשבר במערכת הבריאות. המו"מ עם האוצר מתחדש הערב

134

2,500 רופאים מכל רחבי הארץ השתתפו היום (א') בהפגנת המחאה בירושלים, במפגן כוח ששבר שיא, ביום ה-134 למאבק.

לאחר ההפגנה הגיש יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן,  הגיש במשרד ראש הממשלה את העצומה עליה חתמו 50 אלף איש. המו"מ עם האוצר יתחדש הערב והר"י הודיעה כי תחריף את צעדי המחאה. היום עובדים כל בתי החולים בארץ במתכונת חירום.

בעצרת שנערכה בגן הוורדים מול הכנסת קרא אידלמן, השובת רעב כבר שבוע, לראש הממשלה, "לשים כתף מתחת לאלונקה כיוון שאין ביכולתנו לשאת אותה לבד". ד"ר אידלמן אמר כי הוא חש חולשה פיזית בשל הצום, "אבל מהבחינה הנפשית אף פעם לא הייתי חזק יותר".

סגנו ד"ר צאקי זיו-נר אמר בעצרת: "בלי רפואה טובה אין מדינה. המאבק שלנו מיוחד כיוון שהוא משותף לכל הדורות". ד"ר זיו-נר פנה לממשלה ואמר:  "אנחנו לא אויבים שלכם. לא צריך לשבור אותנו, להיפך, ככל שיכו בנו, נתחזק ונתחשל. לא נעצור עד שנגיע ליעד".

ד"ר צאקי זיו-נר פנה לממשלה ואמר:  "אנחנו לא אויבים שלכם. לא צריך לשבור אותנו, להיפך, ככל שיכו בנו, נתחזק ונתחשל. לא נעצור עד שנגיע ליעד".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה בעצרת: "אתם מייצגים את מעמד הביניים, אם לכם לא מגיע להתפרנס בכבוד, אז למי כן. פעם חלומה של כל אמא היה שהילד או הילדה שלה יהיו רופאים, היום היא מבינה שזה לא כך".

ח"כ יצחק הרצוג הציע שהצדדים ילכו לגישור. "לא באתם להיות רופאים כדי לעשות כסף או כדי להגיע לרמות הכנסה מטורפות, באתם להיות רופאים כדי לעזור לאנשים", אמר ח"כ הרצוג.

ח"כ ד"ר רחל אדטו, ראש שדולת הבריאות בכנסת, אמרה כי אין פתרונות קלים. "דרושים תקציבים. קח את האחריות מנערי האוצר, הקצה את הכסף ושים סוף למשבר החמור ביותר שראתה מערכת הבריאות".

לפני ההפגנה נפגש נשיא המדינה שמעון פרס עם אידלמן והבטיח לפעול לסיום הסכסוך.

אמש פגשו הרופאים במאהל את ח"כ עמיר פרץ, המתמודד לראשות מפלגת העבודה. פרץ אמר לאידלמן כי נתניהו נושא באחריות משולשת למצב מערכת הבריאות, "כראש הממשלה, כשר הבריאות וכשר על כלכלי. הרופאים יכלו לשבור את הכלים, ומאות חולים היו מתים".

כמו כן פגש אידלמן במאהל את ראשי התאחדות הסטודנטים ואת נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט. "באתי לחזק את ידיכם. המאבק שלכם צודק. צריך לחזק את הרפואה הציבורית בישראל", אמר נועם שליט.

ביום שישי חש ד"ר אידלמן ברע ואמר כי שביתת הרעב פוגעת בבריאותו. "הרגשתי לא טוב. לא יכולתי לקום מהמיטה. סירבתי לקבל עירוי ולהתפנות לבית החולים, אבל עשיתי בדיקות דם ויש שינוי לרעה במצבי". בהמשך התאושש אידלמן. "מעריב" דיווח כי לאור מצבו הוחלט שבכל זמן יימצא לידו אחד מהרופאים.

על שני הלילות הראשונים במאהל הממוזג אמר אידלמן כי "הלילות הירושלמיים די נעימים. אנשים באים ומחזקים אותנו". ליד המאהל נתלו שלטים, עליהם נכתב: "לאן נעלמת נתניהו?", "הרפואה הציבורית קורסת", ו"אדוני ראש הממשלה, להציל את הרפואה הציבורית זו האחריות שלך".

"דה מרקר" דיווח הבוקר מפי בכיר במערכת הבריאות, כי ההערכות הן שנתניהו יתערב במשבר בימים הקרובים כדי לסיים את השביתה. "די הגיוני שנתניהו ירצה לסיים לפחות את החזית הזאת".

נושאים קשורים:  חדשות,  מערכת הבריאות הציבורית,  שביתת הרופאים,  צאקי זיו נר,  שביתת רעב,  ראש הממשלה בנימין נתניהו,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
דר. שמוליק נול
02.08.2011, 19:43

צריך שנפסיק לבכות
אנחנו לא יודעים איך מנהלים מאבק אמיתי
לא יתכן יום אחד שביתה ומחר לא, היום שביתה מאיכילוב וצפונה ומחר עיצומים מוולפסון ודרומה, כאשר חלק ניכר מתושבי הארץ כלל לא יודעים מה מצפון לאיכילוב או מזרח לוולפסון.
במתכונת זו של עיצומים אנחנו פשוט עושים צחוק מעצמינו.
תכנית:
1. הקמת גוף שיאחד את כל מתמחי ישראל
2. הכנת רשימת דרישות שתהיה מוסכמת על כל המתמחים (שכר שעת עבודה, עד 6 תורנויות בחודש, קיצור משך תורנות, יום לימודים בשבוע, תוספת סיכון בריאותי עקב עבודה בלילות, הסעות אל בית חולים וממנו הביתה בימי תורנות ועוד)
3. הגשת תאריך פקיעת אולטימטום מצד המתמחים למשרד הבריאות או האוצר
4. במידה וכל הדרישות לא נענות, התפטרות של כל המתמחים בישראל.
5. רשימת דרישות מצד רופאים מומחים בבתי חולים (העלאת שכר שעת עבודה, יציאה הביתה לאחר כוננות ועוד)
6. דרישות נוספות בתאום יעוץ מומחי עבודה
7. במידה ודרישות המומחים לא נענות, יחליט כל אחד על המשך דרכו במערכת.

עד כה אנחנו נראים בציבור כפודלים קטנים שמדי פעם נובחי קלות אך כלל לא נושכים.