תפקוד מיני

השתן כבר לא בורח, ומה עם התפקוד המיני?

ניתוחים לתיקון דליפת שתן או צניחה של אברי האגן, פוגעים בדופן הקדמית של הנרתיק, ולכן עלולים להוביל לשינוי בתפקוד המיני. עם זאת מחקר רטרוספקטיבי לא מצא השפעה ברורה של הניתוח על התפקוד המיני

21.07.2011, 12:06
מערכת השתן בגוף האישה (אילוסטרציה)
מערכת השתן בגוף האישה (אילוסטרציה)

אי שליטה במתן שתן (SUI -Stress Urinary Incontinence) וצניחה של אברי האגן (POP – Pelvic Organ Prolapse) הן בעיות שכיחות מאוד בנשים (הערכות נעות בין 10-50% מהנשים). קיימות מספר טכניקות ניתוחיות לטיפול בבעיות אלו (TVT – Tension free Vaginal Tape, TVT-O – Trans obturator taprr outside-in and inside-out' ועוד). ועל פי אחת ההערכות, הסיכון של כל אישה לעבור ניתוח כזה במהלך חייה הינו 11%.

מערכת השתן בגוף האישה (אילוסטרציה)

מערכת השתן בגוף האישה (אילוסטרציה)

ניתוחים אלו משפיעים על החלק הקדמי של הנרתיק, בו עובר מסלולם של עצבים אוטונומיים וסומטיים הקשורים לאספקטים שונים של התפקוד המיני הנשי. מטרתו של מחקר רטרוספקטיבי שבוצע בסין היתה לברר את השינוי באיכות החיים (HRQOL – Health related Quality Of Life) ובתפקוד המיני כתוצאה מביצוע ניתוח כזה.

המחקר כלל 116 נשים, בגילאי 31-76 (57.8 בממוצע) שעברו ניתוח בשל SUI או POP. כמעט כל הנשים הביעו שביעות רצון מתוצאות הניתוח. מספר רב של מטופלות הפסיקו לקיים יחסי מין לאחר הניתוח, והסיבה העיקרית לכך היתה חשש מנזק שיפגום בתוצאת הניתוח. גם שאר המטופלות המתינו זמן ממושך לאחר הניתוח בטרם חזרתן לפעילות מינית (לעיתים מעל לשנה).

34% מהמשתתפות דיווחו על הידרדרות בתפקוד המיני, בעיקר בשל כאב עקב יובש בנרתיק. כ-20% דיווחו על שיפור בתפקוד המיני, בעיקר בשל פתרון coital incontinence. מבחינת HRQOL, מרבית המטופלות דיווחו על שיפור משמעותי, ולא נמצא קשר בין השינוי ב-HRQOL לבין התפקוד המיני ושביעות הרצון ממנו.

לסיכום, החוקרים התרשמו כי לא נמצאה פגיעה משמעותית בתפקוד המיני במטופלות לאחר ניתוחים שהשפיעו על הדופן הקדמית של הנרתיק. יש לזכור כי מדובר במחקר רטרוספקטיבי, ומחקר פרוספקטיבי עשוי לעזור באפיון הצרכים הייחודיים הקשורים לתפקוד מיני בעקבות ניתוח כזה.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:

Sexual function and health-related quality of life following anterior vaginal wall surgery for stress urinary incontinence and pelvic organ prolapse. T Shen et al., International Journal of Impotence Research (2011) 23, 151–157; doi:10.1038/ijir.2011.22; published online 9 June 2011

נושאים קשורים:  תפקוד מיני,  אורולוגיה,  דליפת שתן,  בריחת שתן,  צניחת אברי אגן,  מחקרים
תגובות