איידס

מחקר אמריקני: מונעים הדבקה ב-HIV

טיפול פרופילקטי נגד HIV שניתן לפני החשיפה, הקטין את הסיכון להדבקה בוירוס. התוצאות המרשימות גרמו להפסקת המחקר, כדי שניתן יהיה לטפל גם בקבוצת הביקורת

זוגות שבהם אחד מבני הזוג הינו נשא של HIV שכיחים מאוד באפריקה, ובשל הצורך לספק פתרון שימנע הדבקה של בן הזוג שאינו נשא, בוצע מחקר מבוקר כפול סמיות שבחן את יעילות הטיפול הפרופילקטי בטרם החשיפה (Pre Exposure Prophylaxis – PrEP).

המחקר בוצע באפריקה, ע"י חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בארה"ב, ומומן ע"י קרן ביל ומלינדה גייטס (ללא השתתפות במימון מצידה של חברת Gilead Sciences המשווקת את התרופות ששימשו לטיפול).

המחקר כלל 4,758 זוגות בהם רק אחד מבני הזוג הינו נשא של HIV, ובוצע בתשעה מרכזי מחקר בקניה ובאוגנדה. המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות – בקבוצה אחת טופל בן הזוג שאינו נשא של הוירוס בתרופה האנטי-רטרווירלית tenofovir, בקבוצה השנייה כלל הטיפול שילוב של שתי תרופות - tenofovir + emtricitabine – והקבוצה השלישית טופלה באמצעות פלסבו. הטיפול ניתן אחת ליום. בנוסף קיבלו כל הזוגות חבילה שכללה חומרי הסברה לגבי קיום יחסי מין בטוחים וקונדומים.

בשתי קבוצות המחקר נמצאה ירידה משמעותית בסיכון להדבקה ב-HIV. בקבוצה שטופלה ב-tefonovir בלבד נצפתה ירידה של 62% בסיכון (CI 95% = 34-78%, P=0.0003), ובקבוצה שטופלה בשילוב של שתי התרופות נמצאה ירידה של 73% בסיכון (CI 95% =49-85%, P).

שיעור ההיענות לטיפול היה גבוה מאוד (97%), ושיעור תופעות הלוואי לא היה שונה מאשר בטיפול בפלסבו. 10% מהנשים שטופלו נכנסו להריון במהלך המחקר, והטיפול הופסק במהלך ההריון. שיעור ההריונות היה דומה בכל הקבוצות, ולא נמצאה השפעה של התרופות על שיעור ההריונות או על שיעור סיבוכי ההריון.

כיוון שהתוצאות הראשוניות היו מרשימות מאוד, המליץ ה-DSMB) Data and Safety Monitoring Board) לפרסם את התוצאות ולהתחיל טיפול מניעתי גם בקבוצת הביקורת.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

למאמר המלא: Pivotal study in Africa finds that HIV medications prevent HIV infection

נושאים קשורים:  איידס,  מחלות זיהומיות,  וירוס איידס,  טיפול פרופילקטי,  סיכון להדבקה,  מחקרים
תגובות