חדשות

רופאים בבריטניה הוזהרו: ההתנהגות שלכם בפייסבוק מסוכנת

ההתאחדות הרפואית הבריטית הורתה לרופאים לשמור על כללי התנהגות מקצועית בפייסבוק ולהימנע מלהעלות צילומים, מידע ומסמכים בעלי אופי אישי

ההתאחדות הרפואית הבריטית (BMA ) פרסמה סדרת הנחיות לרופאים המצביעות על "המהמורות הרבות שניצבות בפניהם בעת התנהלותם בפייסבוק".

ההתאחדות המליצה לרופאים לנקוט במשנה זהירות בעת השימוש בפייסבוק ובטוויטר, במיוחד נוכח הסכנה לחציית גבול בין ההתנהגות על-פי כללי המקצוע והאתיקה - לבין התנהגות בעלת אופי אישי ופרטי.

הסיבה לפרסום ההנחיות היא סדרת מקרים שהתרחשו באחרונה במערכת הבריאות הציבורית הבריטית (NHS ) כשרופאים ואנשי סגל רפואי נקלעו למצבים לא נעימים עקב פעילותם בפייסבוק. ב-2009 רופאים ואחיות אף הושעו מעבודתם לאחר שהעלו צילומים וקטעי וידיאו לפייסבוק שבהם הם נראו מתנהגים שלא כראוי ומשתטים, למשל כשהם נשכבים על מנחתי מסוקים של בתי חולים.

ד"ר טוני קאלאנד, יו"ר הוועדה לאתיקה ב-BMA , אמר ל-BBC: "רופאים ובעלי מקצועות רפואיים אחרים צריכים להיות מודעים לכך שתהיה לאנשים רבים גישה למסמכיהם האישיים המקוונים שהם מעלים לרשת וכיצד הם והתנהגותם ייתפסו וייראו בעיני עמיתים ומטופלים".

בהנחיות החדשות מומלץ לרופאים ולסטודנטים לרפואה לאמץ נהלים שמרניים של שמירה על פרטיותם . כן הוזהרו הרופאים שלא להעלות תגובות ביקורתיות על עמיתים או מידע בנושאים מקצועיים וכאלו שיש להם זיקה למקצועות הרפואיים. כמו כן מומלץ שלא להתחבר בפייסבוק עם מטופליהם לשעבר או אפילו עם חברים מהעבר. גם מועצת האחיות והמיילדות במערכת הבריאות הבריטית פרסמה הנחיות דומות.

ב-2009 הוזהרו רופאים בבריטניה שלא לנהל פלירטים בפייסבוק כדי שלא יסתבכו בהפרת נושאים אתיים. למשל, דווח על מקרה בו רופאת קהילה שהייתה מעורבת בייעוץ מקצועי לגבר בן 30 שנפצע בתאונת דרכים, קיבלה ממנו פרחים וכי הוא שאב פרטים לגבי תחביביה והעדפותיה מתוך חשבונה בפייסבוק . במקרה אחר כתבה אחות במערכת הבריאות הציבורית בפייסבוק: "אני אחות ושונאת את הפציינטים שאני רואה...". היו גם מקרים בהם פציינטים ניסו לנהל מערכות יחסים לא ראויות עם רופאים שטיפלו בהם והפרטים על כך נחשפו בפייסבוק.

לדיווח המלא ב-BBC

נושאים קשורים:  חדשות,  בריטניה,  אתיקה רפואית,  ההתאחדות הרפואית הבריטית,  סכנות בפייסבוק
תגובות
דר' חפר
09.08.2011, 23:43