נפחת

טלומרים קצרים מורידים את סף הרגישות לנזק שנגרם לריאות בחשיפה לעשן סיגריות

לאורך הטלומרים מעורבות בנטייה לפתח נפחת וייתכן והוא משפיע על הגיל שבו מופיעה המחלה

19.07.2011, 12:59

חוקרים מבית-הספר לרפואה שבאוניברסיטת ג'ון הופקינס חקרו מהם המנגנונים שבהם חסר של האנזים טלומראז תורם להתפתחות של מחלת ריאות. בעכברים שפגועים בגן לטלומראז, ושיש להם טלומרים קצרים כבר בלידתם, לא נצפו פגמים היסטולוגיים.

אולם, בעקבות חשיפה כרונית לעשן סיגריות, נצפו בנאדיות שלהם חללי אוויר גדולים. תגובה כזו לא נצפתה בקרב עכברים נורמלים. הנטייה לפתח נפחת בתגובה לעשן לא היתה תלויה בגנוטיפ של תא-דם, שכן גם כאשר עברו העכברים עם הטלומרים הקצרים השתלת מח-עצם שמקורו בעכברים נורמלים, נותרה אצלם הרגישות הזו.

באפיתל הריאה גרם עשן הסיגריות לנזק אדיטיבי לחוסר התפקוד של הטלומרים. נזק זה פגע ביכולת ההתחדשות של התאים, שתאמה את חוסר יכולתם לעכב את הביטוי של p21. p21 מתווך מוות של תאים, ויש לו תפקיד במחזור התא של האפיתל של הנאדיות.

החוקרים גם מצאו שבמשפחה שבה יש חסר גנטי באתר Box H שבמרכיב ה-RNA של טלומראז יש הופעה מוקדמת של אמפיזמה, בנוסף לפיברוזיס של הריאה. מכל אלה עולה שטלומרים קצרים מורידים את סף הרגישות לנזק שנגרם לריאות על-ידי חשיפה לעשן סיגריות. לאורך הטלומרים מעורבות בנטייה לפתח נפחת וייתכן והוא משפיע על הגיל שבו מופיעה המחלה.

ערכה: ד"ר דורית שנון

מקור:

Telomere Length is a Determinant of Emphysema Susceptibility: Alder J.K. et al., Am. J. Respir. Crit. Care Med. Published ahead of print on July 14, 2011, doi:10.1164/rccm.201103-0520OChttp://ajrccm.atsjournals.org/cgi/content/abstract/201103-0520OCv1?

נושאים קשורים:  נפחת,  עישון,  מחלות ריאה,  פיברוזיס,  ריאות,  אמפיזמה,  מחקרים
תגובות