חדשות

טיפול חדשני להורדת לחץ דם גבוה בוצע בהדסה

מבית החולים נמסר כי מדובר בהליך ראשון מסוגו בישראל, ומבוסס על שימוש בצנתר ובצריבת קצות העצבים המקיפים את עורקי הכליה

במרכז הרפואי הדסה עין כרם בוצע אתמול (יום ב') לראשונה בישראל טיפול התערבותי בלחץ דם גבוה באמצעות הטכנולוגיה החדשנית ארדיאן של חברת Medtronic. מדובר בהליך זעיר-פולשני של דנרבציה כלייתית המבוצע בצנתור במהלכו צורבים את קצות העצבים המקיפים את עורקי הכליה שאחראים לעלייה בלחץ הדם. את הטיפול ביצעו פרופסור חיים לוטן, מנהל מכון הלב, עם פרופסור אלן בלום, מנהל היחידה לרדיולוגיה פולשנית, ופרופסור חיים דננברג, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית.

הטיפול המקובל ליתר לחץ דם מתבסס על שילוב של כמה סוגי תרופות, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. אלא שהצורך להקפיד על נטילת תרופות לאורך זמן מהווה קושי לחולים רבים ולא כולם מתמידים בכך. אצל חלק ניכר מהסובלים מלחץ דם גבוה במיוחד, גם שילוב התרופות איננו יעיל. כ-7 מיליון בני אדם מתים מדי שנה בעולם בשל יתר לחץ דם לא מאוזן.

המערכת החדשנית כוללת צנתר גמיש, המוחדר דרך עורק הירך ומועבר אל עורקי הכליה. לאחר שהוחדר עד למקום הרצוי, קצה הקטטר מעביר גלי רדיו באנרגיה נמוכה (RF), לצריבה וויסות העצבים הסימפתטיים המקיפים את הכליה. הפעולה אורכת כ-40 דקות. המטופל שרוי בהכרה תוך טשטוש קל.

מחקרים קליניים שנעשו באירופה, אוסטרליה וניו-זילנד הראו שההליך החדש הביא להפחתה משמעותית ביתר לחץ הדם בתוך מספר חודשים.

המרכז הרפואי הדסה מסר כי המטופלת הראשונה שעברה את הטיפול היא אשה בת 74 הסובלת מיתר לחץ דם. הטיפול איננו כלול בסל הבריאות. "זו פרוצדורה מהפכנית", אמר פרופסור לוטן, "הפותחת אשנב לטיפול בחולים הסובלים מיתר לחץ דם שאיננו נשלט על ידי התערבות תרופתית".

פרופסור דננברג הוסיף: "אנחנו שותפים למהפכה דרמטית בטיפול במחלה שכיחה. הוא עשוי לשנות מקצה לקצה את הטיפול ביתר לחץ דם. אני צופה שבעתיד הקרוב חלק ניכר מהטיפולים ביתר לחץ דם יתבסס על צנתור".

סרטון המחשה של הטכנולוגיה החדשנית ארדיאן של חברת Medtronic (מקור: ויקיפדיה):

נושאים קשורים:  חדשות,  חיים לוטן,  חיים דננברג,  צנתר ארדיאן,  נפרולוגיה,  כליות,  רדיולוגיה,  יתר לחץ דם,  צנתור,  לחץ דם,  אלן בלום,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
 
יהודה
01.08.2011, 22:31

האם ניתן באופן פרטי לעבור את הניתוח?

תודה

קורן יפה
30.08.2011, 13:04

אני מעוניינת לדעת אם יש אפשרות לטפל באימי בת 85 בטיפול החדשני.
אשמח לתשובה מהירה תודה מראש.

סגיר אברהם
11.09.2011, 15:08

אני כמעט בגיל 68 סובל מיתר לחץ דם כרוני מעל 25 שנה טופלתי בעבר במיגוון תרופות ומטופל גם בימים אלה.
לפי דברי הרופא ניפרולוג שאצלו מטופל. לדעתו אני די מקרה קשה .כמו כן אני עברתי מספר צינטורים ובחלם הוחדרו לי סטנטים.
האם לדעתכם יש בממצאים שלי ותוכנית הטיפול שלכם יש מקום להשתלב. אשמח לקבל מכם כל התיחסות.