חדשות

הצעת חוק בכנסת למניעת אלימות נגד רופאים

מטופל או בן משפחה שיפגע פיזית או מילולית ברופא או בעובד אחר במערכת הבריאות, יוזהר שלא יקבל בעתיד טיפול במוסד שבו התרחשה הפגיעה

הצעת חוק חדשה למניעת אלימות נגד רופאים ועובדים במערכת הבריאות, אותה יזמה ההסתדרות הרפואית, הונחה לדיון בכנסת  והיום (יום ב') יחל הדיון בה.

את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת אלכס מילר, אנסטסיה מיכאלי ודוד רותם. לדיון צפויים להגיע בכירי הר"י וכן רופאים שחוו אלימות נגדם.

אלימות נגד רופאים (מקור: ויקיפדיה)

אלימות נגד רופאים. תיעוד תקיפת רופא בחדר המיון בבית חולים רמב"ם (מקור: בי"ח רמב"ם)

על-פי הצעת החוק, מטופל או בן משפחתו, שפוגע פיזית או מילולית ברופא, במטפל או ברכוש של מוסד רפואי, יוזהר כי לא יוכל לקבל בעתיד טיפול במוסד זה. מי שיפעל שוב בצורה אלימה בטווח של שנה מיום שהוזהר, לא יהיה זכאי לקבל טיפול רפואי למעט במצב חירום, וזאת לתקופה של 3 חודשים במקרה של פגיעה מילולית, ו-6 חודשים במקרה של פגיעה פיזית.

ההצעה שואבת השראה מחוק דומה שנחקק באנגליה ותכליתו לתת למערכת הבריאות כלים להתמודד עם מבצעי תקיפות חוזרות, ובכפוף להגבלות ולשמירה על זכות המטופל לטיפול בעת חירום.

על-פי נתוני משרד הבריאות, ב-2010 אירעו 2,528 מקרי אלימות בישראל נגד רופאים ועובדי מערכת הבריאות. ברוב המקרים מדובר במטופל, במלווה או בבן משפחה. כ-42% מהתקיפות אירעו בחדרי המיון ובמחלקות הפנימיות בבתי החולים.

מבקר המדינה מתח ביקורת על כישלונו של משרד הבריאות ביישום נהלים לצמצום האלימות, לרבות בכל הנוגע לשילוב שוטרים באבטחת חדרי המיון ובהענקת סמכויות אכיפה למאבטחים.

"הרופאים הנמצאים בחזית, חשופים מדי יום לאלימות וכל עוד לא נטפל בחוליי המערכת, לא נוכל לפתור את הבעיה. היעדר תקני רופאים, היעדר צוות סיעודי, מחסור בציוד; מתקנים צפופים ולקויים – כל אלו גורמים לעומס יתר. התורים מתמשכים והציבור מאבד סבלנות ומפנה את הזעם כלפי הרופא", אמר ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר הר"י. "חובה על המערכת ליצור אווירה ציבורית שבה לא יכולה להיות כל הצדקה לאלימות, אפס סבלנות לגילויי אלימות".

עוד בנושא:
מצלמות האבטחה תיעדו תקיפת רופא בחדר המיון בבית חולים רמב"ם

נושאים קשורים:  חדשות,  אלימות,  אלימות נגד רופאים,  הצעת חוק,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
יהושוע
18.07.2011, 17:47

הצעת חוק מגוחכת! "על-פי הצעת החוק, מטופל או בן משפחתו, שפוגע פיזית או מילולית ברופא, במטפל או ברכוש של מוסד רפואי, יוזהר כי לא יוכל לקבל בעתיד טיפול במוסד זה. מי שיפעל שוב בצורה אלימה בטווח של שנה מיום שהוזהר, לא יהיה זכאי לקבל טיפול רפואי למעט במצב חירום, וזאת לתקופה של 3 חודשים במקרה של פגיעה מילולית, ו-6 חודשים במקרה של פגיעה פיזית". אתם הבנתם את זה?! אם הוא לא יוכל קבל טיפול בעתיד במוסד זה, הוא עדיין יוכל להפעיל אלימות במוסד אחר ורק אז הוא "יושעה" מביקורים בבית חולים כלשהו ל- 6 חודשים. חברי הכנסת ממש מעידים על טיבם הידוע בציבור. בכל מדינה תרבותית ונורמלית המגנה על עובדי הציבור שלה, יש אפס סובלנות לאלימות מילולית או פיזית כנגד עובד ציבור. קודם יש לקבוע, כי כל עבירה כזאת דינה מאסר מינימום של 10 שנים, ללא אפשרות של הקלה/ חנינה ופיצוי הרופא המותקף בעשרות אלפי שקלים. בנוסף יש להגן על הרופא המותקף ולאפשר לו את הזכות להשיב מלחמה שערה כנגד התוקף המאיים על חייו, בכך שתנתן לרופא המותקף חסינות אוטומטית מפני תביעה שרלטנית של התוקף ובני משפחתו בגין תקיפה מילולית או גופנית וגרימת נזק גופני ו/או נפשי.

בנצי
18.07.2011, 18:57

חוק כמו הפרצוף של הכנסת.
עם חוק כזה כל אזרחי המדינה (7000000) יכולים למעשה לתקוף רופאים ולהיות רק מוזהרים. פשוט לא יאומן שיש הצעה כזאת מחדלית, רופסת ומעודדת אלימות.חוקים כפרצופם של המחוקקים. שיטחיים, דלים,הססנים.

בלאל
18.07.2011, 20:04

עדיף כלום מכאשר חוק טפשי כזה שלא שווה כלום ולא מפחית שום אלימות נגד רופאים.
למה לא להציע חוק של מאסר של 6 שנים על כל תוקף, ורק כך אנשים נרתעים.

ד"ר אנה גיצ'קה
20.07.2011, 09:00

ני מוציעה להסיף לחוק תנאי קבלת טיפול רפואי- רק בלווי שוטר בחשבנו של פוגע.
בכבוד.
ד"ר אנה גיצ'קה.