חדשות

הצפי לשימוש בקנביס רפואי: 40 אלף אישורים בחמש שנים

בכנס הרפואי שעסק בשימושי קנביס שקיימה המחלקה להרדמה וטיפול נמרץ בהדסה עין-כרם נמסר גם כי הממשלה אמורה להחליט בקרוב אם להקים סוכנות ממשלתית שתעסוק בנושא

בחמש השנים הקרובות עשוי להגיע מספרם של החולים הסובלים מכאב כרוני וממחלות שלא הוקלו באמצעות תרופות, שיאושר להם שימוש בקנביס רפואי לכ-40 אלף איש.

קנביס רפואי (אילוסטרציה)

קנביס רפואי (אילוסטרציה)

מספר הרשיונות שניתנו עד היום, בשנתיים מאז הוחל השימוש בקנביס רפואי, עומד על כ-6,000, כך מסר בשבוע שעבר ד"ר אליעד דוידסון, מנהל יחידת הכאב במרכז הרפואי הדסה עין-כרם, בהצגה קלינית שהתקיימה בבית-החולים.

הכנס עסק בהיבטים השונים של השימוש בקנביס רפואי ונוהלה בידי המחלקה להרדמה ולטיפול נמרץ בהדסה, והשתתפו בו גם חוקרים מהאוניברסיטה העברית וממשרד הבריאות.

ד"ר יהודה ברוך, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל, האחראי במשרד הבריאות על מתן האישורים למטופלים בישראל ועל הנפקת הרישיון למגדלים, אמר בכנס כי יש חשיבות למעורבות מצד הממשלה בכל הקשור למתן קנביס רפואי, ובשבועיים הקרובים אמורה הממשלה להחליט האם להקים סוכנות ממשלתית שתעסוק בנושא.

ד"ר דוידסון ציין שמחקרים קליניים מראים כי השפעות הלוואי לטווח הארוך בעקבות שימוש מתמשך בקנביס רפואי, שנויות במחלוקת. הוא סיפר על השיטות לצריכת קנביס רפואי - שמן, עוגיות או תפרחת. לדבריו, כיום לא ידוע האם התכשירים הרפואיים הקיימים בשוק אפקטיביים כמו שיטות הצריכה הללו.

בדיון התייחסו המומחים לחילוקי הדעות הקיימים בקרב החוקרים בנוגע ליעילות הקנביס הרפואי. פרופסור אסתר שהמי, מבית-הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, דיווחה על ממצאי המחקר האחרונים על יעילות הקנבינואידים. יעל רץ, רוקחת קלינית באגף הרוקחות בהדסה, מסרה כי במחקר שנערך בהדסה בקרב 42 מטופלים, דיווחו 20% מהם על שיפור בכאב.

ד"ר אירנה זילברמן, מהמחלקה להשתלת מוח עצם בהדסה, דיווחה על מחקר שנערך בקרב 85 מטופלים, שהשתמשו בקנביס רפואי וציינה כי הטיפול באמצעות קנבינואידים יעיל כטיפול משלים לטיפולים האחרים בכאב אצל מי שעברו השתלת מוח עצם.

כן השתתפו בכנס ד"ר יעקב עזרא ממחלקת הנוירולוגיה בהדסה ופרופסור רפאל משולם, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים וחתן פרס ישראל לכימיה, מי שגילה את המבנה הכימי של המערכת הקנבינואידית במעבדתו במכון ויצמן ובפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית.

נושאים קשורים:  חדשות,  אליעד דוידסון,  יהודה ברוך,  רפאל משולם,  קנביס באישור רופא,  קנביס רפואי,  מריחואנה רפואית,  רפואת כאב,  פסיכיאטריה,  הרדמה,  אסתר שהמי,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
אסתר שובל
19.07.2011, 09:06

ההמצב חמור. מכירת סמים באישור השלטון לכל "דיצריך". מתוך כל המשתמשים אולי בודדים מתאימים לטיפול. פתאום כל פוסט טראומה אמיתי או מומצא מקבל קנאביס ממשרד הביטחון?! נוצר מקור הכנסה נפלא ובקלות,שכבר מזמן בידי עבריינים. מפחיד.