חדשות

מחר בהדסה: כנס על קנביס רפואי

בכנס יוצגו מחקרים קליניים על יעילות השימוש בקנביס רפואי להקלה על כאב כרוני, על רקע הוויכוח במשרדי הממשלה אם להתיר את המשך הגידול בארץ

שורה של מחקרים קליניים חדשים על יעילות השימוש בקנביס רפואי לשם הקלה על כאבים, יוצגו מחר (יום ד') בכנס שתקיים מחלקת ההרדמה והיחידה לשיכוך כאבים בבית החולים הדסה עין-כרם.

הכנס מקבל משנה חשיבות משום שהוא מתקיים בעיתוי קריטי, כשבין משרדי הממשלה מתנהל ויכוח אם להתיר את המשך גידול הקנביס הרפואי בארץ, או לעבור לייבוא מחו"ל. ההחלטה על כך נדחתה בינתיים, כפי שדיווח "דה מרקר" הבוקר. בארה"ב הורה משרד הבריאות הפדרלי לצמצם בגידול הקנביס לצרכים הרפואיים בנימוק שלא ניתן להוכיח כי יתרונותיו עולים על סכנת ההתמכרות אליו.

פרופסור רפאל משולם (מקור: ויקיפדיה)

פרופסור רפאל משולם (מקור: ויקיפדיה)

בכנס שיתקיים באודיטוריום החדש במרכז הרפואי הדסה עין-כרם, יוצג גם מודל להבנת כאב כרוני ואת הקשרו לטיפול בקנביס.

בשנים האחרונות התגלתה המערכת הקנבינואידית על ידי מומחים מהדסה והפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. המחקר נערך במעבדתו של פרופסור רפאל משולם במכון ויצמן ובפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, ודחף חוקרים לבדוק את יישום הגילויים לשימוש במגוון תחומים, בעיקר לשימוש רפואי.

כאב כרוני מוגדר כמחלה נפוצה הפוגעת ב-20-10% מהאוכלוסיה הבוגרת. למרות מגוון האפשרויות הטיפוליות כגון תרופות והתערבויות פולשניות (הזרקות, השתלות וניתוחים) וכן טיפולים התנהגותיים ורפואה משלימה, במקרים רבים לא ניתן להקל על הסבל באופן מספק. בשנתיים האחרונות אושר בישראל השימוש בקנביס רפואי, ומאז ניתנו רשיונות ל-6,000 איש.

מארגני הכנס מסרו כי המידע המסופק לציבור ולרופאים נכון רק בחלקו והמצב יוצר בלבול.
בהצגה הקלינית בכנס ישתתף פרופסור משולם, שישחזר את מחקריו שהובילו לתגלית על המערכת הקנבינואידית, וכן יוצגו מחקרים נוספים בנושא.

ד"ר יהודה ברוך, האחראי על מתן האישורים למטופלים והנפקת רישיון למגדלים, ידווח על ההתוויות לצרכים הרפואיים, על יישומם והצפי לשימוש בשנים הבאות.

לדיווח המלא ב"דה מרקר"

נושאים קשורים:  חדשות,  רפואת כאב,  קנביס רפואי,  רפאל משולם,  יהודה ברוך,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות