גנטיקה

Disease modifying drugs לטיפול במחלת Cystic Fibrosis ייכנסו לשימוש בקרוב

הגן למחלה התגלה בשנת 1989. טיפול חדש שמשפיע ישירות על התעלה הפגומה עתיד, ככל הנראה, להיכנס לשימוש בקרוב

12.07.2011, 12:39
ריאות עם מחלה חסימתית כרונית. צילום רנטגן (אילוסטרציה)

ריאות, צילום רנטגן (אילוסטרציה)

VX-770 – ivacaftor – Vertex Pharmaceuticals, הטיפול המתקדם ביותר ל-CF המוכר כיום, עומד להיות מוגש לאישור לשימוש קליני לאחר ניסוי Phase III. תוצאות הניסוי הוצגו בכנס של ה-European Cystic Fibrosis Conference שהתקיים בגרמניה ביוני.

המחלה נגרמת עקב פגם בתעלת כלוריד, CFTR. בניגוד לטיפולים הקיימים כיום, שמטרתם טיפול בתוצאות הפגם (הצטברות ריר סמיך, וכתוצאה מכך הפרעות בתפקוד מערכות הנשימה, העיכול והמין), VX-770 ישפר את תפקוד התעלה עצמה בחולים שבהם המחלה נגרמת ע"י מוטציה ספציפית בגן, ע"י כך שיגרום לפתיחתה של התעלה.

קיימות תרופות רבות שמנגנון הפעולה שלהן הוא עיכוב פתיחת תעלה, אולם השימוש בתרופות הגורמות לפתיחתה של תעלה הוא נדיר. בניסויי Phase III נמצא כי הטיפול גרם לשיפור של כ-10% בתפקוד הריאתי, לירידה של כ-55% במספר ההחמרות, וכן לעליה במשקל. הטיפול נמצא יעיל ובטוח לשימוש במבוגרים, מתבגרים וילדים מגיל 6 ומעלה, ויוגש לאישור לשימוש קליני בקרוב.

VX-770 בפני עצמו יכול לשמש לטיפול בחלק קטן בלבד מהחולים (כ-4%) אשר נושאים מוטציה ספציפית. עד כה זוהו מעל 1,800 מוטציות בגן ה-CFTR, והמוטציה השכיחה ביותר (F508del) גורמת לכך שהתעלה אף אינה מגיעה לקרום התא. תרופה אחרת (VX-809, lumacaftor) מסייעת בשינוע החלבון אל פני התא וגם היא אינה יעילה בפני עצמה בטיפול בחולים עם מוטציה זו, אולם ייתכן ששילוב בין שתי התרופות יוכל לסייע גם להם, ותוצאות ניסוי Phase II בשילוב של שתי התרופות הראו ירידה ברמות הכלוריד בזיעה. ניסוי Phase II של תרופה נוספת, VX-661, שמיועדת לטיפול בחולים בעלי המוטציה השכיחה, צפוי להתחיל בהמשך השנה.

חברה אחרת, PTC Therapeutics, מקיימת ניסויי Phase III של תרופה אחרת, ataluren, אשר מיועדת לשיפור בתהליך התרגום בחולים עם מוטצית nonsense בגן, אשר אינה מאפשרת את ייצור החלבון, והראתה גם היא תוצאות מבטיחות עד כה.

נשיא אחת החברות אמר כי מדובר בהתפתחות חשובה הן מבחינת טיפול במחלת CF עצמה, והן מבחינת פיתוח רפואה מותאמת אישית (personalized medicine) שכן למרות שמדובר במחלה אחת, הגורם לה בחולים שונים הינו דומה, וטיפולים אלה מכוונים ישירות לגורם המחלה.

יש לציין כי במקביל ממשיך להתנהל מחקר לאיתור טיפול מסוג Gene Therapy – כלומר החדרת גן תקין לתעלה לתאי גופם של חולי CF. ניסוי ראשוני הראה יעילות של טיפול באמעות פלסמיד DNA בעל עטיפה שומנית שניתן בשאיפה דיווח ה-Cystic Fibrosis Gene Therapy Consortium באנגליה, והמשך המחקר תלוי בהשגת מימון.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:

Nature

נושאים קשורים:  גנטיקה,  סיסטיק פיברוזיס,  מחקרים
תגובות