חדשות

לראשונה: קנה נשימה עשוי תאי גזע הושתל בחולה סרטן

ההליך בוצע בגבר בן 36 בבית החולים "קרולינסקה" בשטוקהולם, לאחר שלא נמצא לו תורם

בית החולים האוניברסיטאי קרולינסקה בשטוקהולם, שבדיה, הודיע ביום שישי על הצלחה בניתוח ראשון מסוגו בעולם, בו הוחלף קנה הנשימה של חולה בן 36, בקנה נשימה "מלאכותי" שגודל באמצעות תאי גזע שנלקחו ממוח העצם של החולה. קנה הנשימה הטבעי שלו נחסם כתוצאה מגידול סרטני. על הניתוח החדשני דיווח אתר החדשות של NewScientist.

קנה הנשימה הסינטטי (מקור: ויקיפדיה/ אונ' לונדון)

קנה הנשימה המלאכותי (מקור: ויקיפדיה/ אונ' לונדון)

ניתוח ההשתלה בוצע בידי פרופסור פאולו מקיאראני בהשתתפות עמיתים בהם פרופסור אלכסנדר ספליין מ-University College בלונדון. החוקרים גידלו את קנה הנשימה לאחר שהניחו את תאי הגזע של החולה על פיגום פלסטי העשוי מחומרים זהים כמעט לחלוטין לקנה הנשימה של החולה. קנה הנשימה החדש שהושתל בחולה גודל בביו-ריאקטור במשך יומיים בלבד.

את הביו-ריאקטור פיתחה המחלקה לביוטכנולוגיה באוניברסיטת הרוורד בבוסטון, באמצעות טכנולוגיית ננו חומרים, במיוחד לצורך הנבטת הפיגום בתאי הגזע של החולה.

מאחר שתאי הגזע ששימשו לגידול קנה הנשימה הסינתטי היו של החולה עצמו, לא נרשמה תגובת דחייה של השתל והחולה לא נדרש לקחת תרופות נגד דחייה הגורמות לדיכוי המערכת החיסונית. רופאיו מעריכים שהוא צפוי להחלים לחלוטין.

החולה סבל מסרטן מתקדם בקנה הנשימה, ולמרות טיפול אגרסיבי בקרינה, הגיע הגידול לאורך של 6 ס"מ והתפשט לקנה הנשימה המרכזי. משלא נמצא תורם לקנה טבעי נותרה אופציית ההשתלה כמוצא טיפולי אחרון.

לדיווח ב-NewScientist

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן,  תאי גזע,  כירורגיה,  קנה נשימה
תגובות