רפואת כאב

על יעילות התרופות הניתנות כטיפול בפיברומיאלגיה

במסגרת המחקר נערכו ניסויים בשלוש תרופות הניתנות לחולי פיברומיאלגיה, שלושתן היו יעילות מאינבו

במאמר בכתב העת "כאב" פרסמו האוזר וחב' ניתוח של ניסויים מבוקרים שנערכו בשלוש תרופות מקובלות בארה"ב הניתנות כטיפול בחולי פיברומיאלגיה: Duloxetine, Milnacipran, Pregabalin (Nature Rev Rheumatol 2010;6:439). נבדקו 11 ניסויים אקראיים מבוקרים שכללו 6,338 חולים. התוצאות הצביעו על הפחתה בעוצמת הכאב, בתחושת העייפות, בהפרעות שינה, ובמצבי דיכאון ובריאות המשפיעים על איכות החיים.

הכותבים קבעו, שהתרופות היו טובות יותר מאינבו לכל התוצאות המוזכרות לעיל, עם מספר הסתייגויות: דולוקסנטין לא השפיעה על עייפות, מילנאסיפרן לא הייתה פעילה כנגד הפרעות שינה, ופרגאבאלין לא שיפרה מצבי רוח ירודים. לא נמצאו הבדלים בין התרופות בפלח החולים שהשיגו לפחות 30% שיפור בכאב, אך ניתן היה לדרג את התרופות על בסיס הבדלים כמותיים בשיפור התסמינים.

דולוקסנטין ופרגאבאלין היו יעילות יותר בהפחתת כאב ובשיפור שינה; דולוקסנטין הייתה יעילה יותר מהאחרות בשיפור מצב הרוח; מילנאסיפרון ופרגאבאלין היו עדיפות בהפחתת עייפות. תוצאות עבודה זו נותנות כלים בידי הרופאים לבחור את התרופה העדיפה לחולה על סמך פרופיל הפעילות, תוך התחשבות בהשפעות הלוואי האפשריות הכרוכות בנטילת תרופה מסוימת.

ערך: איתן ישראלי

פורסם לראשונה בעיתון "הרפואה", יוני 2011, כרך 150, חוברת 6

נושאים קשורים:  רפואת כאב,  כאב,  פיברומיאלגיה,  מחקרים
תגובות