חדשות

בריטניה: מערכת בריאות הנפש במשבר בגלל מחסור בפסיכיאטרים

ה-Royal College of Psychiatrists מזהיר מפני השלכות חברתיות אם לא יינקטו פעולות להגדלת מספר הפסיכיאטרים

05.07.2011, 12:05

פרופסור דינש בוגרה, הנשיא היוצא של ה-Royal college of psychiatrists, מזהיר כי המחסור ברופאים במחלקות הפסיכאטריות פוגע משמעותית בהחלמתם של החולים וכי רבים מהם משתחררים בטרם עת, ועלולים להיות מסוכנים לעצמם ולחברה.

לדבריו, נוצר פער גדול בין מספר הפסיכיאטרים הדרוש לבין המצב הקיים, כיוון שרופאים בריטים פונים פחות ופחות להתמחות בפסיכיאטריה, והמגבלות שהוטלו על עבודתם של רופאים זרים, מונעות מהם למלא את הפער.

סקר שערך הקולג' הראה כי 14% ממשרות המומחים בפסיכיאטריה באנגליה (מעל 500 משרות) אינן מאויישות, או מאויישות על ידי ממלא מקום. כמו כן, כ-200 פסיכיאטרים מומחים נוספים צפויים לפרוש מעבודתם בקרוב.

תפוסת המיטות במחלקות הפסיכיאטריות גבוהה מהמקובל, והמחלקות אינן מצליחות לקיים קשרי קהילה נאותים ואינן מסוגלות לספק טיפול לטווח ארוך. הצפיפות פוגעת בתחושת הביטחון של המטופלים ומעל למחצית המטופלים - בעיקר נשים – דיווחו כי אינם חשים בטוחים. המחלקות אינן מסוגלות לספק פעילות למטופלים, והשיעמום שהם חשים גורם להם להתנהגות עצבנית ולעיתים אף אלימה.

במקביל נראית ירידה נוספת במספר בוגרי בתי הספר לרפואה הבריטים אשר פונים להתמחות בפסיכיאטריה. לדברי ראש המחלקה ל-neuroscience באוניברסיטת קיימברידג', הדבר נובע ממוניטין ירוד של המקצוע, הנתפס כרחוק מהזרם המרכזי של הרפואה. לדברי פרופ' בוגרה המקצוע נתפס בטעות כ"פחות מדעי".

דובר ה-Department of health של הממשלה הבריטית מסר כי נושא בריאות הנפש נמצא בעדיפות גבוהה, וכי ננקטים צעדים לשיפור המצב.

תרגמה וערכה: ד"ר ורד פרכטר

למאמר המלא ב-guardian

נושאים קשורים:  חדשות,  פסיכיאטריה,  אשפוז פסיכיאטרי
תגובות