חדשות

חקירה בארה"ב: רופאים חשודים בהסתרת מידע על חומר רפואי בגלל קשרים עם חברת מדטרוניק

הסנאט האמריקני חוקר אם רופאים אמריקאים הסתירו מידע על סיבוכים שגורם חומר המוזרק בניתוחי עמוד השדרה, בשל קשרים לא אתיים עם חברת הציוד הרפואי מדטרוניק

חברת מדטרוניק (Medtronic) היצרנית הגדולה בעולם של התקנים רפואיים ביניהם קוצבי לב, סטנטים וחומרי הזרקה לניתוחי עמוד-שדרה, נמצאת תחת חקירה מיוחדת של ועדה מטעם הסנאט האמריקני. זאת בעקבות דיווחים שהופיעו בתקשורת בארה"ב על קשרים כספיים לא אתיים בין החברה לבין רופאים שהיו מודעים לפוטנציאל לסיבוכים חמורים כתוצאה משימוש בחומר הזרקה שהחברה פיתחה עבור ניתוחים בעמוד שדרה, אך הרופאים נמנעו מלחשוף אותם במאמרים בכתבי עת רפואיים.

על הפרשה דיווחו בין השאר ה"וול סטריט ג'ורנל" וגם ה"מילוואקי ג'ורנל סנטינל" שפרסם בשנה האחרונה סדרת תחקירים משלו במדור הבריאות.

שני אישים רבי השפעה בסנאט מנהלים את החקירה מטעם ועדת הכספים של הסנאט. הם דרשו מהחברה לקבל לידיהם מסמכים ודו"חות מפורטים על קשרים כספיים שבין מדטרוניק לרופאים שקיבלו מידיה מיליוני דולרים בעשור האחרון.

החומר הנידון הוא חומר ההזרקה BMP) Bone Morphogenetic Protein 2) שבו משתמשים בניתוחי עמוד שדרה לעידוד צמיחת העצם כתמיכה בשתל מתכתי. החומר אושר בידי ה-FDA ב-2002.

בנוסף לתחקירים של העיתון ממילוואקי מסר גם העורך הראשי של ה-Spine Journal ד"ר יוג'ין קאראג'י, מנתח השדרה הראשי בבית החולים של אוניברסיטת סטנפורד, כי הוא אישית קיבל עשרות תלונות לגבי הסיבוכים שנגרמו למנותחים בעקבות השימוש בחומר ההזרקה. בין השאר: "שפיכה לאחור" (Retrograde Ejaculation) שגורמת לעקרות, סטייה ועיוות בהיווצרות העצם (Ectopic Bone Formation) וגם סיבוכים צוואריים כמו נפיחות בגרון ובצוואר. "ריבוי התלונות העלה דאגות וחששות באשר לחומר הזה", אמר ד"ר קאראג'י לכתבים בארה"ב.

דוברת מדטרוניק מסרה כי החברה תשתף פעולה עם ועדת החקירה, וכי דיווחה על תופעות שליליות עוד בעת הגשת הבקשה לאישור ה-FDA לשימוש בחומר שהיא מייצרת וכל הפרטים והאזהרות מצוינים בעלון המידע הנמצא באריזת החומר.

החברה הודיעה עוד כי עד כה נעשה שימוש בחומר ההזרקה הזה ביותר מחצי מיליון מנותחי שדרה בידי יותר מ-2,300 כירורגים ומכירות החומר מסתכמות עבורה במאות מיליוני דולרים בשנה.

עוד בנושא:
המרכז הרפואי תל אביב חוגג 100 השתלות מסתם בצנתור

נושאים קשורים:  חדשות,  כירורגיה,  ניתוחי עמוד שדרה,  מדטרוניק,  אתיקה,  חומר הזרקה
תגובות