חדשות

שביתת הרופאים: "אין פריצת דרך, יצאנו בידיים ריקות"

כך אמר לפנות בוקר יו"ר ההסתדרות הרפואית בתום סבב דיונים נוסף עם האוצר. יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים קרא לראש הממשלה להתערב ולהביא לפתרון המשבר. השביתה נכנסת ליום ה-77 שלה

למעלה משש שעות, עד לאחר חצות, נמשך אמש (יום ב') המשא ומתן בין נציגי ההסתדרות הרפואית לאוצר בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב, אך הסתיים ללא תוצאות. "אין פריצת דרך, אין סיכומים. יצאנו בידיים ריקות" אמר ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר הר"י. בתוך כך, הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, מאיים בהוצאת צו מניעה נגד הרופאים כדי לצמצם בעיצומים.

בבתי החולים ברחבי הארץ יבוצעו היום רק ניתוחים דחופים. מחר וביום חמישי יושבתו מרפאות החוץ וכן מכונים ומחלקות לאשפוז יום בכל בתי החולים.

במגעים בין הצדדים הושגו עד כה מספר הבנות בודדות, כפי שדיווח הבוקר "הארץ", בין היתר בנושא צמצום מספר התורנויות החודשיות של הרופאים המתמחים ל-8 בלבד, בעיקר בבתי החולים בפריפריה. "קול ישראל" דיווח כי הצדדים סירבו להעלות בכתב את עיקרי הסיכומים בשל מחלוקת על הניסוח.

אתמול שיגר יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, ד"ר ערן הלפרן מנהל בילינסון, מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש את התערבותו. "נראה כי הסכסוך הולך ומסתבך וללא התערבותך האישית, מערכת הבריאות הציבורית, כיום מהטובות בעולם, צועדת להתרסקות", כתב ד"ר הלפרן. "אלפי חולים מטורטרים בהמתנה מורטת עצבים לניתוחים ובדיקות. רופאים רבים מחפשים אלטרנטיבות לעבודה בבתי החולים הציבוריים".

עוד כתב ד"ר הלפרן כי "הבעיות שעליהן מצביעה ההסתדרות הרפואית הן מהותיות ואקוטיות ויש הסכמה של כל הגורמים שיש למצוא להן פתרון לאלתר. אנו קוראים להתערבותך הדחופה בנושא למען הצלתה של מערכת הבריאות הציבורית".

על-פי ynet אף נעשתה פנייה לאדמו"ר מויז'ניץ כדי שילחץ על ראש הממשלה. עוד דווח כי חל קרע בין מנכ"ל משרד הבריאות לסגן השר ליצמן. במשרד הבריאות מכחישים. בהקשר זה מדווח "ידיעות אחרונות" כי מהמכתב ששלח ד"ר הלפרן עולה כי בסוגיית התורנויות, איגוד מנהלי בתי החולים מצדד בעמדת הרופאים הדורשים להפחית במספר התורנויות בחודשיות ולא לקצר אותן, כפי שהציע סגן השר ליצמן.

נושאים קשורים:  חדשות,  ערן הלפרן,  שביתת הרופאים,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
 
ד"ר יקי כהן
21.06.2011, 19:50

ההסתדרות הרפואית הפסיקה לייצג את הרופאים המוממחים כל הזמן מתעסקים במתמחים ובבעיותהם.
עם כל הכבוד לביתי החולים הגדולים באים בגלל הרופאים הבכירים והניסיון.
צריך להתחיל לדבר על כסף כי זה כל הסיפור.
ככה הסיפור יסתיים כמו פעם שעברה ורק חבל על החולים.

דר' רגב
21.06.2011, 21:37

נראה לי שהאוצר לוקח את המו"מ למקום הנוח לו ז"א לדיון על שעות העבודה של המתמחים ועל התגמול שלהם. שני הנושאים הללו אינם רלוונטיים ומסיטים את תשומת הלב מהנושא האמיתי והוא תשלום לבכירים כדי שירצו להשאר בבתי החולים ולא לצאת החוצה. יש לחזור לדיבורים על שר"פ בבתי החולים וכן על העלאת שכר השעה באופן רחבי לכולם ברמות של 100% (נראה לא ישים אבל זו המציאות הדרושה)
תזכרו שהמדינה שילמה את הסכם הבוררות הקודם של לפני עשר שנים רק כאשר התקרב מועד תום ההסכם של נכונות הרופאים לא לשבות ואל תתחייבו שוב.
תקנים ושעות עבודה הינם תוספות מתחייבות מכל צעד של שיפור הרפואה הציבורית בארץ, ואם המדינה לא מבינה ששיפור השירותלתושבים מחייב את השינויים הללו יש להצביע ברגליים ולהפחית את המעורבות של הרופאים הבכירים למינימום ההכרחי בבתי החולים ע"מ שנוכל להתפרנס בכבוד בחוץ.

לוילי ברלה
22.06.2011, 23:49

אני ממשיכה לעקוב מקורב מאוד על התפתחויות המאבק הנוראי הזה הנטול קורבנות בין כל הצדדים.
לצערי איני מסכימה אם סיום כל ההערות שלך "סתם רופא במערכת" אינך סתם רופא לשם הכבוד אתה רופא וזכית בתואר הזה בכבוד, יושר, אני מניחה שכמו רבים מאיתנו די הקרבת בחייך במשא הזה. על כן אבקש ממך לחשוב קצת על המשפט הזה.

בקשר למאבק:
הרי כשם שמאבק מתנהל הרי מערכה כזו צפויה בכל עת היא חלק איתני בכל מערכה ואין כאן בכלל ממה להתייאש, כחלק מתפקידו של רופא אנו תמיד נמצאים כוותרנים על הזמן שלנו, על המשפחה שלנו ועל עצמינו, אך איננו מוותרים על ידע אנו נאבקים יום יום לשרת את כלל המטופלים שלנו.

איני יודעת לאן בדיוק המאבק הזה יתפתח אבל לצערי הרב העיתונאות מראה כי ישנם מקומות רבים אחרים וטובים של ענף הרפואה בעולם ואף בארץ אפילו למתמחים, השאלה האם המדינה לא מותירה לנו ברירה אלא להמשיך בצורה המגוחכת הזו? או שמא להתפטר להשאיר הכל מאחור ולנדוד למקום אחר? האם לשם המדינה שלנו חותרת זו השאלה? כי אם התשובה כן אזי כל המאמץ של הסוכנות היהודית בהעלת רופאים יהודים שווה ל 0! כל הסטודנטים שלנו בחול לא יחזור לכאן כי ידעו מה מחכה להם, וקבלת רשיון בארץ הינו ענין של שנתים מרגע מעבר הבחינה ועד קבלת רשיון קבוע לעסוק ברפואה ואז הם חפשיים לדעתם.
מה שנשאר ולדעתי הוא הנכון להתעסק במומחים ובמתמחים יחד.
אבל ישנה בעיה נכון הוא שהכל מסתכם בכסף בסוף אך הבעיה היא שלא נוצרה בעיה אחת להתמודד איתה עם כי בעיה רצינית הכוללת:
1. כוח אדם
2. משכורות הוגנות לכלל עובדי נגזר רפואי
3. תקנים בכל אשר להן
4. הגדלת מספר המיטות במחלקות
5. פתיחת מחלקות חדשות לקליטת כמות נאותה ונכונה של החולים

מאמצי הכללית שיבא וכל המגזר הנ"ל יבואו לשווא באם לא נראה נכונות או שנראה כלי שחוק ווותרן.