חדשות

שביתת הרופאים: בתי החולים ושירותי הבריאות פועלים במתכונת שבת

המשא ומתן הלילי שנמשך עד לאחר חצות, הסתיים שוב ללא תוצאות ומערכת הבריאות הציבורית מופעלת היום במתכונת שבת עם חריגים שונים

שביתת הרופאים נכנסת ליומה ה-76 בסימן החרפת העיצומים - כל בתי החולים הציבוריים, מרפאות החוץ, מכוני השיקום וכן הרופאים במרפאות של שירותי בריאות כללית וקופת חולים לאומית ובטיפות החלב, מושבתים גם היום (יום ג') ומופעלים במתכונת שבת.

כאן שביתה. להציל את הרפואה הציבורית בישראל

שביתת הרופאים נכנסת ליומה ה-76 (יח"צ)

הטיפולים היחידים המתקיימים הם טיפולים דחופים להצלת חיים ולהסרת גידולים אונקולוגיים. עובדים כרגיל: רופאי קופות החולים מכבי ומאוחדת, בית החולים הפרטי אסותא וכן בתי החולים לניאדו ומעייני הישועה. במרפאות הגדולות נמצאים רופאי משפחה ורופאי ילדים בכוננות.

אמש הסתיימו ,שוב ללא תוצאות, שיחות המו"מ בין הרופאים לנציגי האוצר והבריאות שהתנהלו בבית הדין לעבודה בתל-אביב ונמשכו עד השעות הקטנות של הלילה. הערב ישובו הצדדים לבית הדין להציג את תוצאות המגעים ביניהם לפני נשיא בית הדין, השופט מיכאל שפיצר. בית הדין לא נענה אתמול לדרישת האוצר שיורה לרופאים לצמצם בהיקף השביתה.

אמש אמרה מזכ"ל ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר: "הבריאות והאוצר - כל אחד אומר משהו אחר. הם כל הזמן משנים את ההצעה. אנחנו חוזרים אחורה. אין סיבה להקל בהיקף השביתה".

ביטוי לכך נתן גם השופט שפיצר לאחר שבדיון בנושא תורנויות המתמחים, קבע כי הרופאים לא יכולים לנהל משא ומתן מול שני משרדי ממשלה.

סגן יו"ר הר"י, ד"ר זאב פלדמן, אמר בראיון ל"קול ישראל": "רק תוספת רופאים תקטין את העומס ותביא להפחתת שעות התורנות – בעיה שכולם מודים שהיא קיימת".

"מעריב" דיווח הבוקר כי תוכנית משרד הבריאות לפתרון המשבר בנושא התורנויות כוללת הקצאת כ-450 תקנים לקיצור שעות התורנות של המתמחים מ-24 ל-20 שעות לתורנות, אינה מקובלת על ההסתדרות הרפואית. נציגיה במו"מ דורשים להפחית במספר התורנויות החודשיות. בקרב נציגי האוצר במו"מ, מדווח "מעריב", קיימת תחושה שהתערבות משרד הבריאות רק פגעה בהתקדמות שכבר הושגה.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו: "האמירות על זה שאנחנו שמים מקלות בגלגלי המו"מ צורבות לנו נורא. הסיכומים לא מספיק טובים לשנים הבאות".

"הארץ" דיווח הבוקר כי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תומך עתה יותר במאבק האחיות מאשר במאבק הרופאים. בין ליצמן להר"י קיים סכסוך שקשור בעמדתו בפרשת הקברים במתחם בית החולים ברזילי באשקלון ובהנחייתו לטפל בחולה שמתה מוות מוחי בבית החולים שניידר.

בתוך כך נערכת הר"י לאפשרות של החרפת השביתה החל מחודש יולי, במסגרתה יעבדו הרופאים בהתאם לתנאי ההסכם הקיבוצי שנחתם עם האוצר בשנת 2000, שאינו מאפשר יותר מ-6 תורנויות בחודש למתמחים ומגביל את התורנויות של הרופאים המומחים, פרט לאלו שעוגנו בנהלים. המשמעות: קריסה הדרגתית של מערך האשפוז, צורך לסגור מחלקות או לאחדן עקב מחסור בכוח אדם ודחיות במתן טיפולים וניתוחים בהיקף נרחב.

אתמול גם החמיר המצב במחלקות הפנימיות לאחר שהאחיות מימשו את האזהרה והוציאו מכל מחלקה שתי מיטות אשפוז – משום שלא קוימו הבנות חתומות עמן מאז ינואר, להוספת 190 תקני אחיות. "פחות שתי מיטות במחלקה - זה המון", אמר יו"ר האיגוד לרופאה פנימית, ד"ר דרור דיקר. "שני חולים מכל מחלקה יצטרכו להישאר בהמתנה במיון".

נושאים קשורים:  חדשות,  עו"ד לאה ופנר,  שביתת הרופאים
תגובות