סרטן הערמונית

הערת אזהרה מפני סיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי הוספה למעכבי 5-אלפא רדוקטאז

האזהרה מתבססת על ניסויים אקראיים מבוקרים עם פינסטריד ועם דוסטריד, חומרים שאושרו לטיפול בסימפטומים של BPH. בשני הניסויים נצפתה עלייה בשיעור השכיחות של סרטן ערמונית בדרגה גבוהה במדד גליסון

15.06.2011, 14:51

ה-FDA הוסיף הערת אזהרה לתרופות מן הקבוצה של מעכבי 5-אלפא רדוקטאז, האנזים שהופך טסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון (DHT). התרופות מקבוצה זו, כגון פרוסקר ואבודרט, שהחומר הפעיל בהן הוא פינסטריד או דוסטריד, אושרו כולן לטיפול בסימפטומים של הגדלה שפירה של הערמונית (BPH). האזהרה היא מפני סיכון מוגבר לסרטן ערמונית אגרסיבי.

בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)

בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)

האזהרה מתבססת על שני נסיונות אקראיים מבוקרים PCPTי(Prostate Cancer Prevention Trial) שבו השתתפו גברים שנטלו פינסטריד, ו- REDUCEי(Reduction by Dutasteride of Prostate Cancer Events) שבו השתתפו גברים שנטלו דוטסטריד. בשני הנסיונות נצפתה עלייה בשיעור השכיחות של סרטן ערמונית בדרגה גבוהה במדד גליסון יחסית לשיעור בקרב גברים שנטלו תרופת-דמה.

ה-FDA ממליץ שלפני מתן טיפול עם 5-ARIs יש לשלול בקפידה אפשרות של סרטן הערמונית. מעכבי 5-אלפא רדוקטאז גורמים לירידה ברמות PSAי(prostate specific antigen) ועקב כך בקרב גברים שנוטלים את התרופה רמה תקינה של PSA היא לא אינדיקציה מספקת לשלול התפתחות סרטן הערמונית. עלייה ברמת PSA במהלך התקופה של נטילת התרופות מקבוצה זו, גם אם הרמה תקינה, עלולה להיות אינדיקציה לסרטן הערמונית.

לידיעה באתר ה-FDA

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  פרוסטטה,  מחקרים
תגובות