חדשות

הרופאים תומכים במאבק האחיות ליישום מלוא ההסכם עמן

"מאבק האחיות - צודק. נושא התקינה הוא עניין מרכזי גם במאבק הרופאים" ציין יושב ראש הר"י, ד"ר אידלמן, במכתב ליושבת ראש הסתדרות האחיות, אילנה כהן

ההסתדרות הרפואית הביעה תמיכה מלאה במאבק האחיות הדורשות ליישם את ההסכם שחתמו עמן האוצר והמעסיקים ובו התחייבו להוסיף תקנים.

במכתב ששלח אמש (יום ב') יושב ראש הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, לאילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות – נאמר כי נוכח הפרסומים שהופיעו אתמול על כוונות האחיות להפעיל עיצומים החל מהשבוע הבא משום שאין מכבדים את ההסכם שנחתם עמן לתוספת תקינה במחלקות הפנימיות בבתי החולים ברחבי הארץ – "מביעה הר"י את תמיכתה במאבק הצודק הזה".

"מדובר במאבק צודק שגולת הכותרת שלו היא כיבוד הסכמים, בפרט כשמדובר בהסכם שהמדינה היא צד לו – אבל משרדי האוצר והבריאות שמפקחים על עיצובו – לא מכבדים אותו כבר למעלה מחמישה חודשים", ציין ד"ר אידלמן. במכתבו הדגיש כי חתימת ההסכם (עם האחיות) באה במחיר של הפסקת העיצומים שהן נקטו בצדק, בינואר השנה, "צר לנו שבמדינה המתיימרת להיות מדינה מתוקנת, מפרים התחייבויות והסכמים חתומים – והכול על גבם של החולים".

עוד ציין ד"ר אידלמן כי הר"י עקבה בדאגה אחר המגעים שנוהלו לתוספת תקינה לאחיות – בין היתר נוכח חשיבותו ומרכזיותו לשם הבראת הרפואה הציבורית והרלוונטיות של הנושא הזה למו"מ שמתנהל בין הרופאים לבין האוצר בימים אלו. "לצערנו, לא הופעתנו לראות את התנהלות המדינה בכל הנוגע לאכיפת התקנים על-פי ההסכם במתכונתו הקיימת".

"ללא כל קשר לצדקת מאבקכן באופן עקרוני", מציין עוד יו"ר הר"י במכתבו ליו"ר הסתדרות האחיות, "אתן הרי חולקות עמנו את מצוקות מערכת הבריאות הציבורית. אחת המצוקות המרכזיות אם לא המרכזית שבהן, היא מצוקת המחסור בכוח אדם רפואי ובעיית התקינה הבלתי מעודכנת. בסופו של דבר מאבקכן והמאבק שלנו, חוברים יחדיו ליצירת מציאות של הפחתת העומס על כוח האדם המקצועי בבתי החולים ובמרפאות הקהילה. זאת במטרה להביא לכך שהמטופלים יקבלו טיפול רפואי ברמה גבוהה יותר. מבחינה זאת, כולנו במאבקינו זועקים את זעקת החולים".

בהמשך מכתבו מדגיש ד"ר אידלמן כי אין כל ספק שהאחיות סובלות לצד הרופאים ממציאות הייבוש השיטתי של מערכת הבריאות וכמו הרופאים הן נדרשות להתמודד יום יום, שעה שעה, עם תחלואי המערכת. "נראה כי אין בקרב מקבלי ההחלטות מי שמעוניינים להביא להם (לתחלואים) מזור. התנהלות הנוגעים בדבר בענייניכן מעידים על מצבה של מערכת הבריאות במדינה והיא מהווה תעודת עניות לחשיבות ולסדר העדיפויות הלאומי."

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתת האחיות,  הסתדרות האחיות,  אילנה כהן,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות