חדשות

לא רק הרופאים: האחיות מוחות על אי מילוי ההסכמים עימן

בעוד המו"מ בין הרופאים לאוצר נמשך ללא פריצת דרך משמעותית, הודיעה גם הסתדרות האחיות שהחל מיום א' ינקטו צעדי מחאה כיוון שמשרד הבריאות לא קיים את ההסכמים עמן

הסתדרות האחיות הודיעה היום (יום ב') כי היא מחדשת את צעדי המחאה - מאחר שההסכמים שהושגו עם משרד הבריאות לפני כחמישה חודשים - לא קוימו עד כה. ההסכם קבע הפחתה הדרגתית בעומסים במחלקות. החל מיום ראשון הקרוב, 19 ביוני, יצמצמו האחיות את מספר המיטות במחלקות הפנימיות בבתי החולים הציבוריים.

בתחילת 2011 מחו האחיות על תנאי העבודה הבלתי אפשריים שלהן ועל תנאי האשפוז הבלתי נסבלים השוררים במחלקות הפנימיות בבתי החולים. במאבק האחיות הודגש כי זהו מאבק למען החולים השוכבים במסדרון ולא למען תנאי שכר. לאחר זמן לא רב, הצליחו האחיות להגיע להבנות עם משרד הבריאות והאוצר על תוספת של 190 תקנים לאחיות באופן מיידי, לטובת חולים מונשמים במחלקות.

אלא שהיום דיווחו האחיות כי כל ההבנות לא בוצעו. "מי שמחליט להנשים את החולים, צריך לדאוג להשגחה ולהקצות את התקנים כפי שהתחייב", אמרה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן. "חבל שאנחנו נאלצים לקחת אחריות במקום המערכת והממשלה כדי לשמור על החולים ועל שארית כבודם".

בכל מחלקה פנימית בבית חולים ציבורי, יופחתו החל מיום ראשון הקרוב שתי מיטות - כדי להתאים את מספר החולים למספר האחיות, וכדי לשמור על חיי המאושפזים וכבודם. הסתדרות האחיות הדגישה שאין מדובר בעיצומים או בשביתה - אלא בצעדים שנועדו לאפשר תנאים מינימאליים לשמירה על חיי המונשמים.

המהלך שבו נקטו האחיות מתרחש יחד עם עיצומי הרופאים. אלו אמנם צומצמו לאחרונה – בעקבות הסכמה עם האוצר בחסות בית הדין האזורי לעבודה בת"א – אבל המהלך יקשה עוד יותר על תפקוד מערכת הבריאות הציבורית בתקופה הקרובה.

בהסתדרות הרפואית יש כוונה להחריף בשבוע הבא את הצעדים – מכיוון שעדיין אין הסכמות מהותיות במשא ומתן המתארך עם האוצר והמעסיקים. מחר (יום ג') אמורים נציגי הר"י והאוצר לדווח לבית הדין על ההתקדמות שחלה במגעים. אמש הסתמנה לרגע אפשרות שנמצא מוצא מהסבך – אבל בשלב זה אין התקדמות.

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתת הרופאים,  הסתדרות האחיות,  אילנה כהן
תגובות