חדשות

אחד מכל שלושה מבוגרים בישראל סובל מכולסטרול גבוה

סקר שנערך לקראת יום המודעות לנזקי הכולסטרול מציג תמונת מצב חמורה. פרופסור חיים יוספי: "ישראלים רבים עדיין אינם נמצאים במעקב"

מחר ייערך בישראל "יום הכולסטרול הלאומי" שמטרתו להגביר את המודעות לנזקי הכולסטרול. האיגודים הרפואיים השונים מעורבים באירוע. סקר שנערך לקראת יום הכולסטרול מצביע על כך שהמודעות לסיכונים אינה גבוהה במיוחד. כ-63% ממשתתפי הסקר כלל לא ידעו מהי רמת הכולסטרול שלהם. נתונים נוספים: 1 מכל 3 מבוגרים גילאי 65-40 סובל מכולסטרול גבוה (מעל 200 מ"ג/לדציליטר), 38% הם בעלי כולסטרול גבוה ואינם מטופלים, רק 62.5% ממשתתפי הסקר בעלי הכולסטרול הגבוה נוטלים תרופות באופן סדיר. רק 34% מבני 49-40 מטופלים, כ-66% אינם נוטלים תרופה כלשהי. כ-23% דיווחו שנטילת התרופה גרמה להם לתופעות לוואי.

הצטברות כולסטרול על דופן עורק (אילוסטרציה)

שקיעת כולסטרול על דופן עורק (אילוסטרציה)

פרופסור חיים יוספי, יו"ר החוג לקרדיולוגיה באיגוד הרופאים הקרדיולוגים אמר בהקשר לסקר כי למרות שבשנים האחרונות ניכרת יתר מודעות לנושא הכולסטרול, היעד שהציב האיגוד עדיין רחוק. יש בישראל לא מעטים עם כולסטרול גבוה שכלל אינם נמצאים במעקב רפואי, הם לא נוטלים את התרופות שהם זקוקים להן באופן קבוע ואינם מודעים לסכנות ולתוצאות ההרסניות של שבץ מוחי".

פרופסור יוספי ציין עוד שיש צורך להסביר למטופלים כי כולסטרול גבוה איננו צץ ביום אחד הוא נוצר מסיבות שונות במשך שנים – עישון, סוכרת, יתר לחץ דם, הצטברות שומנים ששקעו בדפנות כלי הדם. ויש סיבות נוספות שכל רופא משפחה אמור לדעת אותן ולהסביר למטופליו. פרופסור יוספי המליץ לכל בגיר להיבדק כדי לדעת את רמת הכולסטרול שלו. "עדיף לקבל טיפול תרופתי בגיל צעיר מאשר שיצטבר נזק", הדגיש.

על-פי הנחיות הגורמים הרפואיים-המקצועיים היעד כיום הוא להוריד את ערכי הכולסטרול הרע (LDL) ל-70 מ"ג בקרב מי שחלה במחלה קרדיו-וסקולארית או עבר שבץ מוחי. מי שהוגדר כמצוי בסיכון וטרם עבר אירוע לבבי היעד הוא להוריד את רמת ה-LDL מתחת ל-100 מ"ג ומי שנמצא בסיכון נמוך ונחשב יחסית בריא – ה-LDL צריך להיות פחות מ-130 מ"ג.

את הסקר קיים מכון המחקר פאנלס.

נושאים קשורים:  חדשות,  כולסטרול,  מחלה קרדיווסקולרית
תגובות
ניר
18.06.2011, 19:58

גם כולסטרול נ מ ו ך מדי הוא מסוכן. חשוב לדעת: רמת כולסטרול כללי בדם של פחות מ-160mg/dl נקראת היפוכולסטרולמיה והיא גורם סיכון לירידה בתפקוד ולתמותה.