חדשות

הר"י בתגובה לאוצר: עבודה על פי התקן שהמדינה קבעה פירושה קריסה מיידית של מערכת הבריאות הציבורית

הר"י: "האוצר אינו מוכן לפתור את הבעיות האמיתיות של מערכת הבריאות ומסרב לבצע בה רפורמה. איננו חוששים מבית הדין לעבודה כי שם יוכח שהאוצר אינו מציע פתרונות של ממש לתחלואי מערכת הבריאות בישראל"

ההסתדרות הרפואית פרסמה היום (יום ב') תגובה לתדרוך העיתונאים שקיים האוצר על נושאי המחלוקת שבמשא ומתן וכן הגיבה על האיום מצד הממונה על השכר לפיו יפנה בימים הקרובים לבית הדין לעבודה להורות לרופאים להפסיק את העיצומים והשביתות.

"האוצר נזעק מהכרזת הרופאים לגבי הצעדים הבאים בחודש יולי כיוון שהוא מבין שאם הרופאים יעבדו על פי התקן שהמדינה קבעה - מערכת הבריאות הציבורית תקרוס למעשה ולכן מרגיש האוצר שהוא מצוי במרוץ נגד הזמן" נאמר בהודעת הר"י.

"אבל אנחנו, הרופאים, מרגישים שאנו נמצאים במירוץ נגד הזמן כבר עשר שנים, והסיבה היחידה שהמערכת לא קרסה עד כה, היא משום שההסתדרות הרפואית והרופאים נטלו אחריות ונשאו את תחלואי המערכת הציבורית על גבם".

"לצערנו, מסתבר שהאוצר איננו מוכן לפתור את הבעיות של מערכת הבריאות ואיננו מוכן להיכנס לרפורמה ממשית לשם הצלת מערכת הבריאות הציבורית. בית הדין לעבודה איננו מהוה איום עבורנו. נהפוך הוא, הר"י נוקטת בצעדים מתונים ובמשורה, מתוך אחריות ציבורית ומבינה שכאשר ביה"ד ירד לעומקם של דברים ולאופן התנהלות המו"מ, הוא ייווכח שהאוצר לא זז מעמדותיו הראשוניות ולא מציע כלל פתרונות של ממש לתחלואי המערכת (שלגביהן אין מחלוקת) - בעוד הר"י התגמשה, הציעה פתרונות יצירתיים ואף הסכימה לחלק מדרישות האוצר במטרה אמיתית לחתום על הסכם ולהציל את מערכת הבריאות הציבורית".

מוקדם יותר, הסביר הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, את כוונתו לפנות לבית הדין לעבודה כדי להפסיק את שביתת הרופאים: "אי אפשר להמשיך עם הקרקס הזה...אנחנו כממשלה, לא יכולים להמתין עד ה-1 ביולי כששמים את האקדח על השולחן". סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הביע תמיכה בכוונת האוצר: "אני לא מבין על מה הם שובתים, הרופאים? הבכירים מפחדים שהם יצטרכו לעשות תורניות - מה רע בזה?".

סגן ראש אגף תקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, הוסיף: "אנחנו פונים לבית הדין בצער אבל מכיוון שזו מערכת כל כך חיונית, נאלץ לעשות זאת. אנחנו באים בידיים נקיות. אנחנו מוכנים לחשוב מחוץ לקופסה ולהגיע להסכמה אבל בסופו של דבר אנחנו לא יכולים לעמוד מהצד ולראות את הנזקים".

בר סימן טוב אמר כי הפערים בין האוצר לרופאים "אינם כה גדולים, למעט הדרישה של הרופאים לתוספת רוחבית של 50% בשכר שעה. בין הרופאים ובינינו אין מחלוקות אמיתיות. המחלוקת האמיתית היא על התוספת הרוחבית", התבטא סגן ראש אגף התקציבים. "במוקד ההסכם לא תהיה תוספת רוחבית. יהיה פתרון של הבעיות האמיתיות שעליהן הרופאים מכריזים בכל מקום - אבל בשביל זה צריך שני צדדים שמחליטים להתמקד", הוסיף.

במהלך התדרוך הודיע האוצר שהוא מוכן להעלות את שכר הרופאים ב-28% (לעומת הצעה קודמת שלו להעלאת עלות השכר ב-20%)  - ותוספת זאת של שמונה אחוזים תהיה תמורת הסכמת הרופאים לחתום על שעון נוכחות.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  משרד האוצר,  שביתת הרופאים,  אילן לוין,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות