זאבת

חומרים שמשוחררים על-ידי נויטרופילים של חולי זאבת משפעלים פלסמציטואידים לייצר IFN-α

כאשר חושפים ניוטרופילים שנלקחו מילדים חולי SLE לנוגדנים כנגד RNP, הם משחררים NETs (neutrophil extracellular traps). SLE NETs גורמים לאקטיבציה של פלסמציטואידים ואלה מייצרים בתגובה רמות גבוהות של IFN-α

29.05.2011, 16:17

שינויים בנויטרופילים של חולים במחלת זאבת ניצפו כבר לפני עשרות שנים, אך האופן שבו מעורבים תאים אלה בפתוגנזה של מחלת זאבת לא היה ידוע.

פריחה דמוית פרפר, האופיינית לזאבת (מקור: ויקיפדיה)

פריחה דמוית פרפר, האופיינית לזאבת (מקור: ויקיפדיה)

חוקרים מדאלאס בחנו את השינויים בנויטרופילים של ילדים שחולים בזאבת, ואת הקשר בין תאים אלה לבין מאפיינים אחרים של המחלה. הם מצאו שכאשר חושפים ניוטרופילים שנלקחו מילדים חולי SLE לנוגדנים כנגד RNP, אוטו-נוגדנים שמיוצרים בגופם של חולים במחלה זו, הניוטרופילים מתים במהירות ומשחררים. SLE NETs (neutrophil extracellular traps)i.

NETs מכילים הן DNA והן חלבונים, כולל החלבונים LL37 ו-HMGB1, חלבונים שמתווכים זיהוי DNA של יונקים על-ידי תאים פלסמציטואידים pDC. SLE NETs גרמו לאקטיבציה של התאים הפלסמציטואידים ואלה ייצרו רמות גבוהות של IFN-α , ייצור שהיה תלוי ב-DNA וב-TLR-9י(Toll-like receptor 9).

העמקת ההבנה של הקשר שנמצא בין הנוגדנים כנגד חומצות גרעין ובין ייצור type I IFN, עשויה להוביל לזיהוי מולקולות שיכולות לשמש כמטרה לטיפול.

ערכה: ד"ר דורית שנון

מקור:

Netting Neutrophils Are Major Inducers of Type I IFN Production in Pediatric Systemic Lupus Erythematosus: Garcia-Romo G.S. et al., Sci Transl Med 9 March 2011: Vol. 3, Issue 73, p. 73ra20

נושאים קשורים:  זאבת,  לופוס,  מחקרים
תגובות