דעות

השמנת ילדים - המניעה מתחילה כבר בגיל הרך

השמנה בקרב ילדים גורמת לטווח רחב של סיבוכים, מגבירה את הסיכון לתחלואה בשלב מוקדם בחיים ומביאה לירידה בתוחלת החיים. תכנית התערבות מוקדמת, המתחילה מיד לאחר הלידה, יכולה להבטיח בסיס טוב להמשך הגדילה וההתפתחות

תפקידו של רופא הילדים לדאוג לחולים ולהביא במהירות האפשרית להחלמתם אולם תפקיד חשוב נוסף הוא במניעת מחלות ובקידום בריאותם והתפתחותם של הילדים. אחת הבעיות השכיחות ביותר בשנים האחרונות עד כדי ממדי מגיפה בקרב מבוגרים וגם בילדים היא בעיית ההשמנה.

השמנה נובעת מחוסר איזון בין כמות הקלוריות שנצרכת לבין זו המנוצלת ע"י הגוף. הניצול תלוי בנטייה הגנטית של כל אחד ובגורמים סביבתיים המשפיעים על בקרת התיאבון והוצאת אנרגיה. בעבר הרחוק חוו אנשים תקופות ארוכות של מחסור במזון ולכן שימור אנרגיה באמצעות יצירת רקמת שומן ואגירה בתקופות שפע היווה יתרון הישרדותי. במציאות העכשווית בארצות מפותחות, שבהן מובטחת אספקת מזון איכותי בשפע, ה"אגירה" מיותרת והפכה לחסרון. ההשמנה אינה מוגבלת למוצא אתני, לגיל או לרקע סוציו-אקונומי, למרות שלגורמים תרבותיים, סביבתיים ותורשתיים יש תפקיד בהופעתה. על פי ה-OECD בשנת 2010, ישראל נמצאת במקום ה-7 בעולם בהשמנת ילדים בני 7-9 שנים כאשר 26% מהילדים מוגדרים כסובלים מעודף משקל.

השמנה בקרב ילדים גורמת לטווח רחב של סיבוכים, מגבירה את הסיכון לתחלואה בשלב מוקדם בחיים ומלווה בצפי לירידה בתוחלת החיים. הסיבוכים ארוכי-הטווח של השמנה בילדים ובמתבגרים כוללים יתר לחץ דם, מחלת לב טרשתית, סוכרת, הפרעות בדרכי הנשימה ודום נשימה בשינה, כבד שומני, אבני כיס מרה, הפרעות אורטופדיות והפרעות פסיכולוגיות וחברתיות כבידוד חברתי ודימוי עצמי נמוך. בשל כך הולכת והופכת בעיית ההשמנה לנטל כבד על מערכת הבריאות ולכן מניעתה ע"י התערבות מוקדמת מהווה אתגר חשוב לרופא הילדים הראשוני ולמערכת בריאות הציבור.

במטה-אנליזה של תכניות התערבות להתמודדות ילדים עם בעיות של עודף משקל נצפו תוצאות לטווח קצר בלבד ולפיכך יש צורך דחוף בפיתוח תכניות למניעת השמנה כבר בגיל הרך. על תכנית כזו להתבסס על מידע שדווח בספרות המראה את הקשר בין גורמי סיכון בגיל הרך להתפתחות השמנה בגיל מאוחר יותר. לאחרונה מצטברות עדויות מעבודות אפידמיולוגיות ומניסויים בבעלי חיים שתומכות בהנחה שקיימת אינטראקציה בין הרקע הגנטי לחשיפה סביבתית במהלך התקופה האמבריונית, העוברית, הנאונטלית והילדות המוקדמת המשפיעה על תהליך הגדילה וההרכב הגופני, וגם קשורה לסיכויי התפתחות של מחלות כרוניות שונות מאוחר יותר בחיים.

לא זו בלבד שהכרה בגורמי הסיכון, התמודדות נכונה, והקניית הרגלים יתרמו לאורח חיים בריא וישפרו את חיי הילדים והוריהם אלא גם מערכת הבריאות הכורעת תחת נטל הצרכים הטיפוליים וההוצאות הכספיות הנלוות לבעיות השמנה תצא נשכרת.

גורמי סיכון אשר עשויים לנבא השמנה עתידית קשורים בהורים, בתינוק ובילד עצמו, במשפחה ובחברה. גורמי הסיכון שנמצאו הם: עודף משקל של ההורים ובעיקר האם טרם כניסתה להריון, עליה מוגזמת במשקל האם במהלך ההיריון (מעל 20 ק"ג), עישון, תת-משקל במהלך ההיריון ואיכות תפריט האם, משקל לידה מעל 4 ק"ג או מתחת ל- 2.5 ק"ג, קפיצת משקל גדולה במהלך השנה הראשונה (בעיקר במהלך 3 החודשים הראשונים בין אם התינוק יונק או ניזון מתחליף חלב אם), תפריט מצומצם, חוסר סדר יום והקפדה על ארוחות משפחתיות, קשיי שינה והירדמות, קשיים התפתחותיים ובעיקר מוטוריים וכן הרגלי פעילות פנאי לקויים כגון "זמן מסך" ארוך, תפריט המבוסס על "אוכל מהיר" או עתיר קלוריות דמוי זה שבמסיבות וחגיגות, שתייה ממותקת ואכילה תכופה מחוץ לבית, צורת הבילוי של המשפחה, תפריט במתקנים בבתי הספר ופרסומות במדיה.

על בסיס מידע זה נכתבה חוברת הנחיות מטעם איגוד רופאי הילדים ובה המלצות בנושאי תזונה, שינה, פעילות גופנית והתנהגות להקניית הרגלים נכונים לניהול אורח חיים בריא ומניעת השמנה בילדים. חוברת הנחיות זו עומדת לצאת בקרוב.

דר' מינה גורביץ ודר' עדי דגן (אם ובתה), רופאות ילדים הרואות חשיבות רבה בקידום בריאות והתפתחות בגיל הרך, פיתחו תכנית התערבות

תכנית התערבות מוקדמת למניעת למניעת השמנה פותחה על ידי כותבת שורות אלה ועל ידי ד"ר עדי דגן. תכנית זו, המתחילה מיד לאחר הלידה, כוללת המלצות על תזונה נכונה, הרגלי שינה, ופעילות ספורטיבית כאורח חיים שיבטיחו בסיס טוב לגדילה והתפתחות של כלל הילדים. בעזרתו ועידודו של פרופ' מתי ברקוביץ, יו"ר איגוד רופאי הילדים, ובסיועו של דר' צחי לוטם, מנהל מרכז הילד של קופ"ח כללית ברמלה, הוענקה מלגת מחקר ממכון מטרנה לבדיקת יישום תכנית ההתערבות. תקוותנו היא שתכנית ההתערבות תשפיע על איכות החיים ובריאות של תינוקות שאך נולדו.

נושאים קשורים:  דעות,  קלוריות,  השמנה ילדים
תגובות
נורית פילו
08.06.2011, 14:17

רעיון נהדר !!! בהצלחה !!!