אספירין

עלייה בסיבוכים לאחר ניתוח Mohs בחולים שנוטלים קלופידוגרל

הסיכוי של חולים שנטלו קלופידוגרל לסבול מסיבוכים חמורים היה גבוה פי 6 משל חולים שנטלו רק אספירין ופי 28 משל חולים שלא נטלו נוגדי-קרישה מכל סוג שהוא

23.05.2011, 20:16

במחקר רטרוספקטיבי, נבדקה ההשפעה של נטילת קלופידוגרל על החלמה של פצעים עקב ניתוחי עור. במחקר נבדקו הנתונים הרפואיים של 220 חולים שנטלו נוגדי-קרישה שמכילים קלופידוגרל. 220 חולים אלה עברו 363 פרוצדורות ניתוחיות ב-268 ניתוחים בשיטת Mohs.

סיבוכים חמורים - שאינם מסכני חיים - בהחלמה של אזור הניתוח התגלו ב-11 מתוך 363 הפרוצדורות, ב-10 ניתוחים. הסיכוי של חולים שנטלו קלופידוגרל לסבול מסיבוכים חמורים היה גבוה פי 6 מחולים שנטלו רק אספירין ופי 28 מחולים שלא נטלו נוגדי-קרישה מכל סוג שהוא.

הסיכוי של חולים שנטלו קלופידרוגל ואספירין לסבול מסיבוכים חמורים היה גבוה פי 8 משל חולים שנטלו אספירין בלבד. סיבוכים חמורים היו שכיחים יותר ככל ששטח האזור המנותח היה גדול יותר. חולים שהפסיקו, לקראת הניתוח, ליטול נוגדי-קרישה שמכילים קלופידוגרל, לא סבלו מהתפתחות קרישים בעקבות הניתוח.

לאור הממצאים, ראוי לבחון עם הרופאים המטפלים, אם כדאי להפסיק את נטילת נוגדי-הקרישה שמכילים קלופידוגרל מספר ימים לפני ניתוחי עור גדולים, וליטול במקומם נוגדי-קרישה אחרים, שעבורם לא נמצאה עלייה בסיכון לסיבוכים.

ערכה: ד"ר דורית שנון

מקור:

Cook-Norris R.H., et al., Complications of cutaneous surgery in patients taking clopidogrel-containing anticoagulation. J Am Acad Dermatol 2011 Apr 22

נושאים קשורים:  אספירין,  מלנומה,  נוגדי קרישה,  מחקרים
תגובות
ד"ר לי-און גלעד
04.02.2012, 22:47

אי הפסקת השימוש בנוגדי קרישה טרם פרוצדורות עוריות כגון ניתוחי MOHS הוא נוהג ההולך והופך לסטנדרטי במרבית העולם. הסיכונים לסיבוכים סיסטמיים כתוצאה מהפסקת נוגדי קרישה עקב פרוצדורות כאלה גדולים בהרבה מהסיכונים לסיבוכים סביב הניתוח.
הניסיון מוכיח שאין בעיה להשתלט על דימומים בחולים כאלה בהם מקור הדמם חשוף לעין ולכן כיום מנתחים גם חולים על קומדין או קלקסן בלי בעיות.
ככל הידוע לי ההמלצה בסוף המאמר - להשתמש בנוגדי קרישה שנחשבים בטוחים יותר היא חסרת ערך שכן קרוב לוודאי שהסיבה שנוגדי קרישה אחרים נחשבים בטוחים יותר היא פשוט כי אין איתם ניסיון ועד כה לא נבדקו ההשלכות של השימוש בהם.