תרופות אנטי-אפילפטיות

קרבמזפין פוגעת ביעילות של גלולות למניעת הריון

הרמה של אתיל-אסטרדיול ושל לבונורגסטרל בדמן של נשים שנטלו קרבמזפין היתה נמוכה מזו שנמצאה בדמן של נשים שלא נטלו את התרופה, והשכיחות של ביוץ ושל דימום היתה גבוהה יותר

23.05.2011, 20:25

בניסוי אקראי דו-סמוי, שבו השתתפו נשים שגילן 18 - 35 שנים, נבדקה ההשפעה של התרופה האנטי-אפילפטית קרבמזפין על היעילות של גלולות למניעת הריון. הן נטלו, במשך ארבעה חודשים, גלולות למניעת הריון שמכילות 20 מיקרוגרם אתיל-אסטרדיול ו-100 מיקרוגרם לבונורגסטרל. במקביל, נטלו המשתתפות, במשך חודשיים, 600 מיליגרם קרבמזפין או תרופת-דמה.

גלולות למניעת הריון (אילוסטרציה)

גלולות למניעת הריון (אילוסטרציה)

בחודש השני מבין החודשים שבהם ניטלו קרבמזפין או תרופת-דמה, נמדדה הרמה של אתיל-אסטרדיול ושל לבונורגסטרל בדמן של הנשים. המדידות נעשו 12 פעמים במהלך 24 שעות. בנוסף, מדי שבוע נבדקה בתקופה זו הרמה של פרוגסטרון, פעמיים בשבוע נמדד באמצעות אולטרה-סאונד וגינלי קוטרם של תאי הזקיק והנשים עקבו אחר הופעת דימום ומשכו.

הרמה של אתיל-אסטרדיול ושל לבונורגסטרל בדמן של נשים שנטלו קרבמזפין היתה נמוכה מזו שנמצאה בדמן של נשים שלא נטלו את התרופה (1,778 לעומת 986 פיקוגרם*שעה/מיליליטר עבור אתיל-אסטרדיול ו-24.8 לעומת 13.8 פיקוגרם*שעה/מיליליטר עבור לבונורגסטרל). בקרב נשים שנטלו קרבמזפין חל ביוץ ב-5 מתוך 10 מחזורים, בעוד שבקרב נשים שלא נטלו את התרופה חל ביוץ במחזור אחד בלבד. ב-8 מתוך 10 מחזורים אצל נשים שנטלו קרבמזפין הופיע דימום שנמשך שלושה ימים או יותר, לעומת 2 מקרים בלבד שבהם הופיע דימום בקרב נשים שלא נטלו את התרופה.

נראה, אפוא, שמינון טיפולי שגרתי של קרבמזפין גורם לירידה ברמה של הורמונים סטרואידים מונעי-הריון. ירידה זו מאפשרת, בשכיחות גבוהה, ביוץ בקרב נשים שנוטלות תרופה אנטי-אפילפטית זו, במקביל לגלולות למניעת הריון שכמות הסטרואידים בהן נמוכה. מומלץ שנשים שנוטלות קרבמזפין תשתמשנה באמצעים אחרים למניעת הריון, כגון בהתקן תוך-רחמי.

מקור:

Davis, A. R., Westhoff, C. L. and Stanczyk, F. Z. (2011), Carbamazepine coadministration with an oral contraceptive: Effects on steroid pharmacokinetics, ovulation, and bleeding. Epilepsia, 52: 243–247.

נושאים קשורים:  תרופות אנטי-אפילפטיות,  אפילפסיה,  גלולות למניעת הריון,  מחקרים
תגובות