מחקרים

האם ויטמין B וח′ פולית כתוספי מזון משפרים תפקוד קוגניטיבי במבוגרים מעל גיל 65?

מחקרים קודמים הראו כי רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם נקשרו עם ירידה קוגניטיבית ודמנציה מסוג אלצהיימר. מתן ויטמין B וח' פולית מוריד את רמות ההומציסטאין בדם

11.08.2006, 18:19

במחקר פרוספקטיבי מבוקר, כפול סמיות, שעבר רנדומיזציה, בדקו החוקרים את ההשערה כי ישנו יחס הפוך בין רמת ההומציסטאין בדם ובין רמת התיפקוד הקוגניטיבי במבוגרים.

במשך שנתיים, ניתן ל 138 מבוגרים מעל גיל 65, ללא דמנציה, ועם רמת הומוציסטאין בסיסית נמוכה, תוסף מזון המכיל ויטמין B12 ו B6 עם חומצה פולית, אל מול אינבו (ל 138 מתנדבים). הנבדקים נטלו את התכשיר פעם ביום. בתחילת המחקר, לאחר שנה ובתום שנתיים בוצעה סוללת מבחנים נוירו-קוגניטביים (בינהם MMSE ומבחני זכירון וריכוז) וכן נמדדו רמות הומוציסטאין בדם.

התוצאות הראו כי בקבוצת הויטמין נראית רמת הומוציסטאין בפלזמה נמוכה יותר, בכל נק' זמן בה נמדדה, מאשר בקבוצת האינבו. תוצאות המבחנים הנוירוקוגנטיביים, לאחר נירמול לפי מין ורמת השכלה, לא הראו הבדל משמעותי בין הקבוצות, למעט במבחן אחד (חלקו השני של Reitan Trail Making Test) בו לקבוצת הויטמין לקח יותר זמן להשלים את המטלה מאשר לקבוצת האינבו. החוקרים מתייחסים לממצא זה כמקרי.

מסקנת החוקרים היא כי מתן תוספי המזון המצויינים למבוגרים מעל גיל 65, ובעקבות כך ירידת רמת ההומוציסטאין בפלזמה, לא הובילה לשיפור בתיפקוד הקוגניטבי שלהם. החוקרים מציינים כי ממצא זה (רמת הומוציסטאין נמוכה לא שיפרה את תיפקוד קוגניטבי) אין בה כדי להעיד שרמת הסיכון לדמנציה השתנתה באלו שנטלו ויטמין.

מקור:

NEJM 2006;354(26):2764-2772

נושאים קשורים:  מחקרים
תגובות