"שיבא": רגע לפני ההפלה, קיבלה חוות דעת מקצועית ששינתה את ההחלטה הגורלית

בשבוע ה-14 להריון, בסקירה מוקדמת שעברה קרן סבן, התגלה מום מורכב בלב העובר. בעקבות הגילוי הנ"ל פנתה למרכז הרפואי שיבא והתחילה מעקב של סקירות מכוונות ואקו-לב על ידי ד"ר ערן כסיף, רופא בכיר ביחידת האולטראסאונד למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי ועל ידי ד"ר ישי סלם, קרדיולוג ילדים בכיר ומנהל השירות להדמיה מתקדמת של הלב במרכז למומי לב מולדים. ד"ר סלם אבחן כי מדובר במום מורכב אך ניתן לתיקון באמצעות ניתוח ובישר לאישה ההרה כי התינוקת תוכל לחיות חיים רגילים כמו כל ילד.

אולם, במהלך המעקב פנתה סבן לקבלת חוות דעת נוספת אצל רופא פרטי, שנתן לה חוות דעת אחרת לגבי המום בליבו של העובר, וכשעדכנה אותו לגבי הייעוץ שקיבלה ב"שיבא", הציע לה להגיע אליו לבדיקה נוספת ולהיבדק על ידו ועל ידי רופא נוסף מטעמו. חוות דעתם היתה שלילית לחלוטין והם טענו בפני סבן כי מדובר במום קשה שיצריך הרבה טיפולים במהלך החיים ואף המליצו לה להפסיק את ההריון.

בעקבות חוות דעת זו קבעה סבן ועדה להפסקת הריון ובאותו יום עדכנה את ד"ר כסיף מ"שיבא" בעניין זה. ד"ר כסיף ביקש מסבן שתגיע בשנית ואף זימן למפגש את ד"ר סלם וד"ר דוד משאלי, מוחה בכירורגיית לב חזה ובניתוחי לב של מומים מולדים ובתיקונים מורכבים לתינוקות ולילודים. במפגש עימם נאמר לסבן כי ניתן יהיה לבצע תיקון כירורגי מיטבי לעובר.

התינוקת אלה סבן. המום בלב תוקן בהצלחה. צילום: דוברות "שיבא"

למעשה, בזכות הביקור הנ"ל ב"שיבא", הסכימה סבן להמשיך את ההריון ולא לעשות הפלה, ובהתאם לכך ביטלה את הוועדה שקבעה להפסקת הריון בבית חולים אחר.

ד"ר ערן כסיף סיפר: "מדובר היה בהריון עם מום לב מורכב. האישה קיבלה מספר חוות דעת לגבי אופי וסוג מום הלב והומלץ לה להפסיק את ההריון כיוון שהסברה היתה שלא יהיה ניתן להגיע לתיקון מיטבי של הלב ולהחזיר את הלב למבנה ותפקוד תקינים. אצלנו קיבלה חוות דעת נוספת שבה הבהרנו כי ניתן יהיה לבצע תיקון כירורגי מיטבי וזאת לאחר בדיקות חוזרות וייעוץ מצוות מולטידיסציפלינרי, שכלל  גינקולוג מומחה אולטראסאונד, קרדיולוג ילדים, מנתח לב ילדים, מומחה לטיפול נמרץ פגים וייעוץ גנטי.

"לבסוף, לאחר התלבטויות רבות החליטה האישה להמשיך בהריון. בהמשך המעקב, עקב קושי של האישה להכיל את המצב, חוות דעת רפואית אחרת וחשש מהעתיד, התעקשה לשנות את דעתה ולהפסיק את ההריון. לנוכח זאת קיבלה ליווי צמוד ותמיכה מצוות התמיכה של עו"ס במרפאת חווה, המעניקה טיפול רגשי לנשים במעגל הפריון. לאחר הלידה אושר קיומו של המום, התינוקת נותחה בהצלחה ונמצאת במעקב צמוד במרפאת לב ילדים".

האם המאושרת סבן סיכמה: "סיפור שלי הוא ללא ספק נס גדול. כל תקופת ההריון עברתי חוויה מטלטלת, המון אי ודאות וחשש להמשך ההריון, עקב מום בלב שהתגלה בלב העובר במהלך ההריון. בזכות המלאכים שפגשתי בבית החולים שיבא, שליוו אותי במהלך ההריון הלידה, הניתוח לתיקון המום והטיפול ומעקב שקיבלה לאחר מכן למעשה הצילו את החיים של התינוקת שלי והיום, ברוך השם, יש לי תינוקת בריאה ומהממת".