פרופ' גל מרקל

doctors-project_2
gal-merkel
פרופ' גל מרקל – מתמחה באונקולוגיה, רופא ומדען ראשי במכון אלה למלבאום לאימונואונקולוגיה
בן 38, נשוי + 2, תושב רמת גן
המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר

הסיבה שבזכותה נבחר על ידי המרכז הרפואי: פרופ' מרקל משלים בימים אלה את התמחותו באונקולוגיה רפואית במערך האונקולוגי בשיבא. מדובר ברופא יוצא דופן ביכולותיו עם רשימת הצלחות בתחום המחקר האימונו-אונקולוגי שאין לה אח ורע בארץ ומעטים יכולים להתפאר בה בעולם כולו. גל, בן 38 היום, קיבל את הפרופסורה שלו מאוניברסיטת תל אביב לפני כשנה, מה שעושה אותו לפרופסור הצעיר ביותר בפקולטה לרפואה בתל אביב אי פעם. במסגרת מחקריו הצליח פרופ מרקל לגלות מנגנון ייחודי שבו משתמש התא הסרטני כדי לחמוק ממערכת החיסון של החולה. בעקבות תגלית זו פותחה תרופה שנמצאת כיום במחקר קליני על מטופלים עם מלנומה בארץ, בשיבא ובעולם. פרופ' מרקל הוא גם רופא מחונן שמטפל במסירות ובמקצועיות מרשימה במטופלים עם מלנומה גרורתית.

מסלול הלימודים עד כה: לימודי רפואה באוניברסיטה העברית (2005), דוקטורט (PhD) בהצטיינות יתרה באימונולוגיה, האוניברסיטה העברית (2004), התמחות באונקולוגיה רפואית.

מחקר והישגים: זיהוי מנגנון התחמקות של גידולים ממערכת החיסון ופיתוח תרופה נסיונית חדשנית כנגדו. התרופה הנסיונית נרכשה על ידי חברת מרק שארפ ודוהם (2015) ונבדקת כיום במחקרים קליניים. פרופ׳ חבר בחוג לאימונולוגיה ומיקרוביולוגיה קלינית בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. פרסם כ-90 מאמרים בעיתונות מובילה ופיתח למעלה מ-20 פטנטים. זכה ביותר מ-20 פרסים, ביניהם פרס ציגלר (טכניון), פרס הצטיינות במחקר של האגודה למלחמה בסרטן, פרס וולף לדוקטורנטים ועוד. הרצה במסגרת TED MED (ב-2014); חבר בוועדת ההיגוי של החברה הישראלית לחקר הסרטן.

מנטור או מודל לחיקוי? "מנטורים: פרופ׳ יעקב שכטר ופרופ׳ אריה בורנשטיין. מודל לחיקוי: ד״ר סטיב רוזנברג (NCI)".

מדוע בחרת בתחום הרפואי הזה? מיזוג סינרגיסטי של רפואה קלינית עם מדע בסיסי ויישומי בולט במיוחד באונקולוגיה. תמהיל זה מאפשר ללוות חולים ברמה האישית מחד, ועד להשפעה גורפת על תחום שלם, מאידך".

רגע בלתי נשכח בחיים המקצועיים? "היום שבו החולה הראשון שגויס למחקר הקליני בתרופה הנסיונית שלנו קיבל את הטיפול".

תכניות לעתיד? "לפתח את עקרונות היסוד באימונואונקולוגיה יישומית וטיפולית במכלול מחלות הסרטן".