"זיו": גלעין אפרסק שנבלע בשלמותו ונבט בוושט של בן 12 חולץ בשלום

ספטמבר 2018. בטרם הגיע למרכז הרפואי זיו בצפת הובהל חן ואקנין בן ה-12 באמבולנס מהרופא התורן לבית חולים סמוך למקום מגוריו בצפון הארץ כשהוא מתקשה לנשום ובהכרה מעורפלת ומצבו הולך ומידרדר. בבית החולים הראשון בוצעו בדיקות רבות, בהן גם צילום חזה, אולם הרופאים לא הצליחו לגלות את מקור הבעיה. חן אושפז כשהוא מורדם ומונשם, ללא שיפור במצבו ובלי שאותרה הסיבה לקוצר הנשימה ולמצבו הקשה. לאחר יומיים הוחלט להעבירו למחלקת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת.

גלעין האפרסק הענק שהוצא מגופו של המטופל במרכז הרפואי זיו. צילום: דוברות "זיו"

אילן ואקנין, אביו של הנער, סיפר: "הגעתי הביתה עם הבן הקטן מהבריכה ופתאום חן הגיע אלי והתחיל למשוך לי בחולצה. ראיתי שהוא במצוקה ופתאום גם התחיל לצאת לו קצף מהפה. חשדתי שהוא בלע משהו, טפחתי לו על הגב אבל זה לא עזר. רצנו לרופא תורן והוא אמר לנו שאולי זה וירוס. כל הסיפור עלול היה להסתיים באופן שונה  לחלוטין".

מיד עם הגעתו ל"זיו", נערך דיון דחוף על ידי מספר רופאים מהמחלקה לרפואה דחופה וטיפול נמרץ ילדים. הנער נשלח לבדיקת CT, שחשפה קיומו של גלעין אפרסק במיקום עמוק, בתחתית הוושט, סמוך לפתח הקיבה. הגלעין שהיה תקוע במשך יומיים בוושט החל לנבוט וייצר מצב דלקתי חריף, שגרם לנפיחות רבה ולדלקת של הריאה השמאלית.

תמונת CT. הוושט עם גלעין האפרסק הענק. צילום: דוברות "זיו"

ד"ר מסעוד סקר, מנהל מחלקת אף אוזן גרון במרכז הרפואי זיו, הוזעק לחדר הניתוח באישון לילה כדי לבצע בדחיפות ניתוח לחילוץ הגלעין שסיכן את חיי הנער, בסיוע צוות רפואי מורחב ממחלקת ילדים וצוות חדר הניתוח. ההליך הניתוחי המורכב הצריך יצירתיות רבה ועדינות, שכן הגלעין נצמד חזק מאוד לדפנות צינור הוושט, עקב הזמן הממושך שבו היה תקוע.

"במהלך הניתוח", סיפר ד"ר סקר, "השתמשנו בכל מכשור אפשרי על מנת לחלץ את העצם הזר, שקשה היה לשלוף ממקומו. בנוסף לציוד הברונכוסקופיה להוצאת עצמים זרים ללא פתיחת חזה, נעזרנו גם במכשור מיוחד המשמש בדרך כלל בניתוחים אורולוגיים להוצאת אבנים מהכליות. אין ספק שגייסנו כאן חשיבה יצירתית, לחילוץ העצם הזר כדי למנוע ניתוח פתיחת חזה ולבסוף גלעין האפרסק חולץ בשלמותו.

"בבוקר שלאחר הניתוח ביקרתי את חן במחלקת הילדים ולשמחתי, הוא נמצא כבר בהכרה מלאה, תקשר ומצבו היה טוב, הוא נשם בכוחות עצמו ואפילו היה כבר מסוגל לשתות ולאכול מזון לא מוצק. ערכנו בדיקת שיקוף נוספת, ונוכחנו כי לא נגרמו קרעים בוושט והדלקת היתה בתהליך החלמה", אמר ד"ר סקר.