"וולפסון": בבית החולים אבחנו מחלת עיניים נדירה והצילו ראייתו של התינוק

ההורים שזה להם ילדם הראשון, לא שמו לב שיש בעיה, שתינוקם בן החודשיים איננו עוקב, איננו מחייך, שעיניו גדולות ושהקרניות שלו עכורות. התינוק הגיע עם פגיעה משמעותית בראייה לבית החולים וולפסון, שם התגלה בבדיקה כי הוא סובל מגלאוקומה מולדת, מחלה נדירה ששכיחותה היא כ-1 לכל 10,000 עד 50,000 לידות.

תינוק בן חודשיים שנולד במועד הופנה בדחיפות למרכז הרפואי וולפסון לאחר שבביקורת שגרתית בטיפת חלב התברר שהוא לא עוקב ובבדיקה לא הופק רפלקס אדום. בבדיקתו בבית החולים העיניים היו גדולות - בעגה הרפואית מצב זה מכונה "עיני שור", הקרניות היו עכורות ולא הופק רפלקס אדום.

בדיקת רפלקס אדום לתינוק. אילוסטרציה

התינוק נלקח בדחיפות לחדר ניתוח לבדיקה בהרדמה כללית בחשד לגלאוקומה מולדת, שהוכחה בבדיקה שבה נמדד לחץ גבוה בשתי העיניים ונצפה קיעור עמוק בעצבי הראייה. למעשה, התינוק בקבלתו היה במצב של פגיעה משמעותית בראייה.

ד"ר אוריאל שפירר, מנהל היחידה לרפואת עיניים בילדים ופזילה ב"וולפסון", סיפר: "בתוך מספר ימים נותחו שתי עיניו של התינוק. בניתוח בוצעה פתיחה של תעלת ניקוז הנוזלים בעין. מיד לאחר מכן נצפתה ירידה בלחץ התוך עיני, העיניים קטנו בגודלן, הקרניות הפכו לשקופות ועצבי הראייה חזרו להיות בעל מראה נורמלי. בתוך זמן קצר התינוק החל לעקוב ולחייך".

כיום לאחר מספר חודשים, הילד ללא שום טיפול. הוא רואה, גדל ומתפתח היטב ובבדיקה לא ניתן לדעת שהוא נולד עם מחלה עינית כל כך קשה.