"הלל יפה": פריקה מלאה בין חוליות הצוואר C6 ל-C7 הסתיימה ללא פגיעה נוירולוגית וללא שיתוק

מאי 2016. ניתוח חירום שערך כמעט עשר שעות על ידי ד"ר איל ברבלק, מנהל יחידת הגב דאז ומנהל מחלקה אורתופדית א' כיום במרכז הרפואי הלל יפה, הציל את חייו של ירדן קפלן מאביאל, לאחר שקפץ לבריכה הביתית שלו וכמעט נשאר משותק מהצוואר מטה. על פי הספרות המקצועית העולמית ידועים מקרים בודדים בהם פריקה מלאה בין חוליות הצוואר C6 ל-C7 מסתיימת ללא פגיעה נוירולוגית וללא שיתוק מהצוואר ומטה.

ירדן קפלן היה בן 24 כאשר קרה המקרה הנורא בו כמעט נשאר משותק בגופו. קפלן, תושב אביאל, קפץ לבריכה הביתית שלו, אותה בריכה אליה קפץ ושחה בה אינספור פעמים בשנים האחרונות. אבל הקפיצה השתבשה וכמעט הפכה אותו משותק מהצוואר מטה.

ד"ר איל בבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א ב"הלל יפה" והמטופל. ניתוח מורכב שדרש מלאכת מחשבת עדינה

אמו סיפרה כי עמד בבריכה ואמר לה שקיבל מכה והוא לא מרגיש את הזרועות בידיים. היא עזרה לו לצאת ומרחה לו משחה לאלחוש המקום הפגוע. כעבור שעתיים חוסר התחושה המשיך ללוות את ירדן והאם הזמינה אמבולנס. גם באמבולנס ירדן עדיין תקשר, אבל היה ברור כי משהו לא בסדר.

כאשר הגיע לחדר המיון של "הלל יפה", עשו לו צילומי CT ולקחו מדדים. האורתופד התורן, ד"ר עומרי ברגר, ראה את הצילומים ומיד התקשר לד"ר איל ברבלק, מנהל יחידת הגב דאז ומנהל מחלקה אורתופדית א' כיום. "כשראיתי את הצילומים, חשכו עיני", מספר ד"ר ברבלק, "הדבר הראשון שווידאתי מול ד"ר ברגר שהתקשר אלי היה המצב הנוירולוגי. התקשיתי להאמין שירדן לא משותק כבר. בספרות המקצועית העולמית מדווח על מקרים בודדים ששרדו פציעה כזאת ללא נזק נוירולוגי או שיתוק. מצבים של פגיעה בין חוליות C6 ל-C7 , מה שנקרא שבר פריקה, מסתיימים במרבית המקרים בשיתוק כמעט מיידי, וכל ניתוח לתיקון מסתכם לרוב בייצוב החוליה, אבל הנתק בעמוד השדרה כבר מתרחש עם הפגיעה.

"היה לי ברור שכל תזוזה נוספת של ירדן תסתכם בשיתוק מהצוואר ומטה. טסתי לבית החולים, ביצענו MRI  דחוף על מנת לוודא את גודל הפגיעה וסוגה, והוא הועבר מיידית לחדר הניתוח להחזרת החוליה שזזה למקומה", ציין ד"ר ברבלק.

הניתוח עצמו היה מורכב ביותר ודרש מלאכת מחשבת ועדינות בהחזרת החוליה למקומה, ללא פגיעה בעמוד השדרה. הוא ארך כעשר שעות שבמהלכן היה צריך לשחזר את החוליה למקומה ולקבע את חוליות הצוואר.

בשלב הראשון, נכרתה חוליה C6 והוצאה החוצה. לאחר מכן הוצא הדיסק שהיה כלוא מאחוריה. הפריקה הוחזרה למקומה וקובעה בעזרת מוטות וברגים. לאחר מכן, במקום החוליה שהוצאה, הוכנס כלוב ייעודי שקובע גם הוא על ידי פלטה וברגים.

הפריקה הוחזרה למקומה וקובעה בעזרת מוטות וברגים. צילום: דוברות "הלל יפה"

"ההליך הניתוחי המורכב עבר בהצלחה", מסכם ד"ר ברבלק, "והמשמעות העיקרית של הניסוח 'עבר בהצלחה' היא שירדן לא היה צריך שיקום נוירולוגי אלא היה זקוק בעיקר להחלמה. הוא הסתובב עם צווארון קשיח לצוואר כחודש וחצי לאחר הניתוח עד לאיחוי גרמי בין החוליות.

לאחר שבוע שוחרר ירדן לביתו. אמו, אלישבע קפלן, אמרה אז בעיניים דומעות: "מבחינתי, כמו שקיבלתי אותו במתנה לפני 24 שנה כשהוא נולד ב'הלל יפה', היום אני מרגישה שהוא פשוט נולד כאן מחדש. אין לי ספק שבלי ד"ר ברבלק והצוות של 'הלל יפה', הילד שלי היה היום במצב אחר לגמרי. אין לי מספיק מילים כדי להודות. מהיום אנחנו חוגגים לו יום הולדת פעמיים בשנה".