"הדסה": ניתוח וטיפול בטכנולוגיה ייחודית הביאו להצמחת עצם לאחר כריתת הגידול

אפריל 2018. ניתוח וטיפול, שכלל הסרת עצם נגועה בגידול והצמחת העצם הבריאה מחדש, הצילו את רגלו של מ', חולה סרטן בן 50 מירושלים.

המטופל סבל מגידול נדיר בעצם השוק אשר עטף חלק ניכר ממנה, מצב רפואי המסכן חיים, אשר לרוב מסתיים בכריתה חלקית או מלאה של האיבר הנגוע.

את הניתוח המורכב והטיפול להצמחת העצם שלאחריו - שילוב נדיר בנוף הכירורגיה האורתופדית בישראל - ביצעו ד"ר עומר אור, מומחה באורתופדיה אונקולוגית, מנתח גידולים של עצם ורקמה רכה בילדים ובמבוגרים אשר ביצע את ההתמחות הייחודית בבית החולים האמריקאי Memorial Sloan Kettering  (המרכז המוביל בעולם בתחום הסרטן ואורתופדיה של הסרטן), יחד עם ד"ר ולדימיר גולדמן, מנהל השירות לעיוותי עצם במערך האורתופדי ב"הדסה".

ד"ר עומר אור, מומחה באורתופדיה אונקולוגית, מנתח גידולים של עצם ורקמה רכה בילדים ובמבוגרים, עם המטופל. צילום: דוברות "הדסה"

בחדר הניתוח פעל צוות רב תחומי, אשר עשה שימוש בטכנולוגיית קצה. "השאיפה היתה לכרות את הגידול בצורה שלמה עם מקסימום גבולות נקיים ומינימום פגיעה בעצם שנותרה", סיפר ד"ר אור. "רובוט הזיגו - רובוט מונחה מחשב - אפשר ביצוע  CTבמהלך הניתוח ותוך כדי פעולות הצוות המנתח כדי לאפשר דיוק ברמה מילימטרית, בהתאם למה שתוכנן טרום הניתוח – ובהתאם למהלך המשתנה של ההליך".

בנוסף נעשה שימוש באביזר מותאם אישית למטופל, בהתקני תלת מימד של "סינרג'י", חברה ישראלית שמוצריה מאפשרים תיקוני עצם. "באמצעות מתאם המודפס על פי הדמיית מחשב מדויקת לפי מצב הגידול ברגלו של המטופל, התאפשרו חיתוכים מדויקים ביותר של הגידול עצמו ושטח העצם שעליה ישב, מבלי לפגוע בשאר העצם והאיברים הסמוכים", אמר ד"ר אור והוסיף כי שילוב טכנולוגי זה הוא נדיר ביותר.

לאחר הכריתה של העצם ביצע ד"ר גולדמן שחזור ביולוגי באמצעות גידול העצם להשלמת החלק שנכרת. כלומר, הצמחת העצם החל מהחלק שנקטע, הארכתה באופן ממושך, עם גדילת מ"מ בודד ביום על מנת להגיע לשחזור העצם שנכרתה באורך של 12 ס"מ ולחברה לחלק הקטוע בצד השני.

ד"ר ולדימיר גולדמן, מנהל השירות לעיוותי עצם במערך האורתופדי. "שאין תחליף העולה באיכותו על עצם הטבעית של המטופל". צילום: דוברות "הדסה"

"מדובר בהליך ארוך הדורש סבלנות מהמטופל ומהצוות המטפל, אך מאחר שאין תחליף העולה באיכותו על עצם הטבעית של המטופל עצמו, מדובר בתהליך ראוי שמונע שימוש בעצם מתורם או מתכות קבועות בתוך הגוף. כיום, לאחר השלמת הגדילה, המטופל שלנו צועד על רגליו שלו, חי את חייו, עובד ומקיים שגרת חיים ברוכה".

המטופל, מ' מירושלים, אמר כשהוא הולך על שתי רגליו: "כשהתחילו הכאבים ברגל, לא האמנתי שזה ייגמר בניתוח כזה מורכב. בהדסה היו נהדרים ועשו פלאים".

מאז שנת 2014 דווח על פחות מ-150 מקרים דומים ברחבי העולם, חלקם של המטופלים כבר לא בחיים ורובם, ללא רגל, מדגיש ד"ר גולדמן. "אין ספק שהשילוב הטכנולוגי והרב תחומי מאפשר לנו לעשות ב'הדסה' ניתוחים המעלים את הרף משמעותית כאשר לנגד עינינו עומדים חיי המטופל ואיכותם", מסכם ד"ר אור.

"במרפאה האורתופדית המשולבת אנו מטפלים בילדים, בני נוער ובגירים אשר זקוקים לניתוח להסרת גידולי העצם, בעיקר גפיים ואגן, והאפשרויות הן אינסופיות ומתפתחות בכל יום יותר ויותר". מטופלים כגון אלה זוכים ב"הדסה" לטיפול מצוות רב תחומי בתחומי האונקולוגיה, פתולוגיה, הדמיה וכירורגיה ובמקרה של ילדים – מעורבים גם המטולוגים ואנשי טיפול נמרץ ילדים.