ד"ר יעל גילרמן

doctors-project_2
yael-gilermanד"ר יעל גילרמן - מומחית ברפואת משפחה
בת 39, נשואה + 3, תושבת תל אביב
שירותי בריאות כללית, מרפאת נטקה, שכונת התקוה, תל אביב

הסיבה שבזכותה נבחרה על ידי המוסד הרפואי: ד"ר יעל גילרמן פעילה מאוד חברתית וציבורית, מבחירתה האישית ומתוך תחושת שליחות. עובדת ועבדה במרפאות שירותי בריאות כללית, המהוות את הפריפריה החברתית במרכז המדינה ולא נרתעת מאתגרים הן כקלינאית והן בפעילות הציבורית.

מסלול הלימודים עד כה: בוגרת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, בוגרת התמחות ברפואת משפחה בשירותי בריאות כללית - מחוז תל אביב.

הישגים: מדריכת מתמחים ברפואת משפחה, חברת ועד הרופאים בתל אביב, חברה בוועדה למניעת אלימות במשפחה במחוז תל אביב, חברה בצוות המארגן ויו"ר הוועדה המדעית של הכנס הבינלאומי השנתי של ארגון וסקו דה גמא שנערך בארץ בספטמבר 2016. פעילה ציבורית לקידום רפואת משפחה.

מנטור או מודל לחיקוי? "ד"ר טל אפלבאום, המדריכה שלי בהתמחות, רופאת משפחה בחסד, שהראתה לי את הפוטנציאל והיופי שבמקצוע הזה, ובכלל מהווה מצפן עבורי מאז תחילת ההתמחות. אמא שלי, שלימדה אותי ללכת בדרכי שלי ושהחיים הם הבחירות שאתה עושה".

מדוע בחרת בתחום הרפואי הזה? "רפואת המשפחה היא מגוונת מאוד, עוסקת בטווח עצום של עשייה רפואית, והמרכז שלה הוא בעצם המטופל ולא מחלה כזו או אחרת. בניגוד לתחומי מומחיות אחרים, ברפואת משפחה המומחיות מרחיבה את נקודת המבט. ההיכרות העמוקה והממושכת עם המטופל היא שנותנת עניין, אתגר וסיפוק כיוון שכל טיפול הופך לאישי ושונה. זו הרפואה הכי קרובה לזו שדמיינתי עבורי כילדה, של רופאה שמכירה קהילה היטב ומטפלת בכולם ובהכל, כמו הרופא של פעם שעבר עם תיקו השחור מבית לבית".

רגע בלתי נשכח בחיים המקצועיים? "אני זוכרת את ביקור הבית הראשון שעשיתי כמתמחה. ברבע שעה בבית המטופלת הבנתי כל כך הרבה - איך לגשת אליה ואיך לרתום אותה לטובת הטיפול בעצמה. מאופן סידור התרופות הבנתי שהיא כבר לא רואה טוב, מהתמונות על הקיר והסיפורים שבאו בעקבותיהן הבנתי שיש משפחה שאפשר להיעזר בה. מיקום המגורים (בקומה חמישית בלי מעלית) הבהיר לי למה היא מרותקת לבית למרות שמצבה הפיזי מאפשר תיאורטית להסתובב בחוץ. לאחר הביקור יכולתי להיות רופאה הרבה יותר מדויקת עבורה. זה לקח שאני נושאת עימי מאז".

תכניות לעתיד? "להמשיך להתפתח מקצועית על ידי הרחבת המיומנויות והידע בתחום רפואת המשפחה, ולהמשיך להיאבק על מנת שנוכל לממש את הפוטנציאל הגלום ברפואה קהילתית משמעותית".