ד"ר אלכסנדרה (אלכס) מזרחי

doctors-project_2
alex-misrachiד"ר אלכסנדרה (אלכס) מזרחי - מומחית ברפואת משפחה
בת 41, נשואה, תושבת נס ציונה
קופת החולים מאוחדת

הסיבה שבזכותה נבחרה על ידי המוסד הרפואי: ד"ר אלכס מזרחי היא מהמתמחות הראשונות במחלקה של חיל הרפואה, בלטה כבר מתחילת ההתמחות כיוזמת, מורה ומנהיגה אך גם כאחת שרואה שליחות בטיפול בחולים. נרתמה להקמת מסלול ההתמחות ב"מאוחדת" בהצלחה רבה.

מסלול הלימודים עד כה: בוגרת אוניברסיטת תל אביב במסלול עתודה, שירות צבאי ארוך ושחרור כרס״ן, התמחות ברפואת המשפחה במסגרת צה״ל.

מחקר והישגים: ניהול מרפאת הקבע הגדולה בצה"ל, ניהול והובלה של פרויקטים משמעותיים כגון מיקור החוץ של הרפואה מול קופות החולים, ומעורבות ממושכת בתחום החינוך הרפואי. עוד בתקופת ההתמחות הוראה לרופאים ואחיות בצה"ל וזכייה בפרס מתמחה מצטיין של האיגוד על רקע הפעילויות הללו. בהמשך הוראה בלימודי המשך אוניברסיטאיים, ריכוז ההוראה למתמחים ברפואת המשפחה ב"מאוחדת", ריכוז סבבי הסטודנטים והעברת סדנאות בכנסים שונים. בתפקידה הנוכחי ב"מאוחדת" הובלה והטמעה של שינויי מדיניות ותפישה בנושא רופאים מתמחים ורפואת המשפחה בכלל.

מנטור או מודל לחיקוי? "זכיתי במנהלים מקצועיים מדהימים שהיוו לי מנטורים ודוגמה אישית - פרופ׳ שלמה וינקר ופרופ׳ אנטוני היימן, שניהם רופאי משפחה מובילים ששותפים לעשייה במחקר, קליניקה, ניהול וקידום רפואת המשפחה באינספור פורומים, והכל תוך שמירה על צניעות, שקט נפשי והמון פרגון וקידום של השותפים והכפופים".

מדוע בחרת בתחום הרפואי הזה? "ברפואת המשפחה הקשר האישי וראיית המטופל כאדם שלם הם המרכז - לא רק בחלק בגוף, לא רק בנקודת מפגש של אשפוז או ייעוץ, לא אדם מנותק ממשפחתו וסביבתו. רופא המשפחה מתחבר לעבר ולעתיד, לגוף ולנפש, למשפחה ולסביבה. הוא זה שעוזר לחבר את חלקי הפאזל לתמונה שלמה, כדי ללוות ולחזק את המטופל בדרך לבריאות ולאיכות חיים טובה יותר".

רגע בלתי נשכח בחיים המקצועיים? "אולי זה לא ממש רגע מקצועי, אבל ברפואת משפחה הרגעים האנושיים הם חלק מרכזי של המקצוע: ישבתי בביקור בבית החולים ליד מיטת מטופלת עם מחלה קשה ומפושטת, שליוויתי לאורך זמן. דיברנו על משפחה ועל מוות ועל תקווה ועל פחד, ואז היא שאלה אם אני יכולה ללטף לה את הראש. ליטפתי והיא עצמה עיניים וחייכה. יומיים לאחר מכן היא נפטרה".

תכניות לעתיד? "לרכוש עוד כלים לשיפור המקצועיות, מניעת השחיקה והעלאת המוטיבציה והתקשורת של רופאים. במציאות שבה רופאי המשפחה הולכים ואוזלים ביחס לצורך האדיר, חשוב לי להמשיך ולתרום לגיוס ולחינוך של דור העתיד של רופאי המשפחה, במקביל לחיזוק המעמד והבנת הארגונים הרפואיים לגבי חשיבות המקצוע. להמשיך להשפיע, לגעת ולשנות".