ד"ר אורן כספי

doctors-project_2

oren-caspiד"ר אורן כספי - מומחה ברפואה פנימית, מתמחה בקרדיולוגיה
בן 38, נשוי + 3, אלוני אבא
המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה

הסיבה שבזכותה נבחר על ידי המרכז הרפואי: ד"ר אורן כספי מהווה מתחילת דרכו המקצועית מודל למצוינות ומייצג את דמות הרופא-חוקר האידיאלי. כחוקר, בוגר תכנית ה-PhD מהטכניון, עוסק ד"ר כספי במחקר פורץ דרך שעיקרו יצירת מודל התמיינות של תאי גזע פלוריפוטנטים אנושיים לתאי לב. מחקריו הדגימו את הפוטנציאל של תאי הלב המתקבלים לשימוש ברפואה רגנרטיבית והנדסת רקמות (לשם טיפול עתידי באי ספיקת לב), ליצירת מודלים ייחודים לחקר מחלות גנטיות בלב, לרפואה מותאמת אישית ולפיתוח וסריקת תרופות. מחקריו של ד"ר כספי התפרסמו בעיתונות המדעית המובילה וזיכו אותו במספר פרסים יוקרתיים. בנוסף לפעילותו המחקרית ד"ר כספי הוא קלינאי מחונן. תוך כדי התמחותו בפנימית וקרדיולוגיה החל ד"ר כספי להתמקד באי ספיקת לב, השתלם בתחום זה בארץ ובחו"ל ותרם רבות להתפתחות תחום זה בבית החולים. במקביל לפעילותו הקלינית, משמש ד"ר כספי גם כחוקר ראשי במספר מחקרים קליניים חשובים העוסקים בהבנת המנגנונים העומדים בבסיס הטיפול התרופתי המתקדם באי ספיקת לב.

מסלול הלימודים עד כה: לימודי רפואה במסגרת העתודה האקדמית בטכניון, PhD בפיזיולוגיה בנושא שימוש בתאי אב לחידוש רקמת הלב, רופא בצה"ל בגדוד הסיור של גבעתי ובמרכז לשירותי רפואה, התמחות ברפואה פנימית ובקרדיולוגיה בבית החולים רמב"ם.

מחקר והישגים: יצירת רקמת לב אנושית המכילה בתוכה כלי דם ממקור של תאי אב, הדגמת היכולת של תאי לב ממקור תאי אב לשפר את תפקוד הלב לאחר אוטם שריר הלב (במודל חיה), בניית מודלים למחלות לב גנטיות ולבדיקת ההשפעה של תרופות על רקמת הלב – בשל הישגים אלה זכה בשני פרסי נויפלד (האיגוד הישראלי לקרדיולוגיה), בפרס גרנדיר, בפרס זיגלר ובפרס דוד שוהם.

מנטור או מודל לחיקוי? "לילך, אשתי, שמגדירה מחדש עבורי בכל יום מהי רב-משימתיות, מצליחה להצטיין כמדענית, כאשת משפחה ולהכיל אותי".

מדוע בחרת בתחום הרפואי הזה? "קרדיולוגיה היא המשך טבעי למחקר שבו אני עוסק, הקשר הישיר בין העיסוק הקליני למחקרי הופך את המחקר עבורי למשמעותי יותר ואת העיסוק הקליני למסקרן יותר".

רגע בלתי נשכח בחיים המקצועיים? "הפגישה והכרת התודה של אם פלשתינאית מרצועת עזה, אמה של הפצועה הראשונה שבה טיפלתי במסגרת השירות כרופא בצבא, יממה לאחר טיפול ופינוי מורכב של בתה לבית חולים בישראל".

תכניות לעתיד? "לקום בכל בוקר עם אותה אהבה למקצוע, לישון בכל ערב עם הידיעה שביצעתי את המרב עבור החולים וביניהם להצליח לבצע מחקר איכותי".