"בילינסון": אישה עיוורת חזרה לראות לאחר השתלת שן בעין

יוני 2018. ציפי בללי, אישה שסבלה ממחלה של הקרנית שגרמה לה לאיבוד הראייה, חזרה לראות בעקבות ניתוח נדיר ומורכב המבוצע במרכזים בודדים בעולם. במהלך הניתוח הייחודי, הרופאים השתילו בעינה של בללי שן שנעקרה מפיה ולתוכה הוחדרה קרנית מלאכותית העשויה מחומר פלסטי. בעקבות ההשתלה החדשנית, חזרה בללי לראות.

ההליך הנדיר, שכלל שני ניתוחים שארכו שמונה שעות כל אחד, בוצע על ידי רופאי מערך עיניים בשיתוף עם רופא מהמחלקה לכירורגיית פה ולסת בבילינסון, שנסעו ללמוד את השיטה במרכז מוביל בשוויץ. מומחי עיניים ופה ולסת מבית החולים האוניברסיטאי בשוויץ הגיעו ארצה כדי לקחת חלק בניתוח.

ההליך הרפואי OOKP - Osteo-Odonto-Keratoprosthesis כולל שני ניתוחים, שנערכים בהפרש של מספר חודשים.

רופאי מערך עיניים ב"בילנסון" במהלך ניתוח השתל שן בעין. צילום: דוברות "בילינסון"

בניתוח הראשון בוצעה כריתה של חלק מהלסת הכולל עצם, שן ורקמת חניכיים. לאחר מכן ביצעו פיסול של חלק הלסת שנכרת, על פי צורת וגודל העין, וקדחו חור זעיר בשורש השן, בקוטר 3 מ"מ. לחור זה הרופאים החדירו קרנית מלאכותית עשויה מחומר פלסטי. כך יצרו הרופאים מעין יחידה של שן-קרנית, אותה יוכלו בהמשך להשתיל בעין הפגועה.

היתרון שבשימוש בשן כבסיס, במקום בטבעת קשיחה (כפי שנעשה בהשתלת קרנית מלאכותית רגילה), הוא שהגוף מזהה את השן כגוף עצמי ולא כגוף זר ולכן לא דוחה אותו ולא פולט את השתל.

בהמשך השתילו הרופאים את יחידת השן-קרנית שיצרו בלחי של בללי, באזור שמתחת לעפעף, במטרה שתייצר כלי דם חדשים. כך נוצרת אספקת דם ליחידת השן-קרנית שממשיכה להיות רקמה חיה, גם לאחר השתלתה בעין. השן-קרנית הושארה בלחי של המטופלת במשך שלושה חודשים.

בניתוח השני, שבוצע כאמור שלושה חודשים אחרי הראשון, הוציאו הרופאים את יחידת השן-קרנית מהלחי של בללי, עם כלי הדם שנוצרו סביבה. בניתוח מורכב, שארך כשמונה שעות, "ניקו" הרופאים את עינה הפגועה של ציפי כהכנה להשתלה. בשלב הסופי, השתילו את היחידה עם הקרנית המלאכותית בעינה.

ד"ר איתן לבני, אחראי שירות הקרנית במערך עיניים ב"בילינסון" ומי שהוביל את הניתוחים, אמר: "ניתוח זה שמור לחולים במחלות קרנית קשות, להם לא ניתן להשתיל קרנית מן החי והם למעשה עיוורים לגמרי בשתי העיניים. עד כה בישראל, לחולים אלה לא היתה תקווה כיוון שלא היתה דרך להשיב את ראייתם. כיום בניתוח זה אנו יכולים, פשוטו כמשמעו, להחזיר ראייה טובה לעיוורים אלה. ניתוח זה הוא מאתגר ביותר ודורש ידע רב, וכמובן שהוא מורכב ומסוכן אך תוצאותיו לרוב מצוינות. אני חש סיפוק אדיר שהצלחנו להחזיר לציפי את הראייה, כנגד כל הסיכויים! זה שווה את כל השעות הרבות שנדרשו ללימוד ההליך, לתכנון קפדני שלו ולביצוע באופן מקצועי ומוצלח. נמשיך לבצע ניתוחים כאלה לאנשים עיוורים שסובלים ממחלות קרנית קשות ואינם מתאימים להשתלה רגילה".

ד"ר יפתח יסעור, מנהל תחום הפלסטיקה של העין (אוקולופלסטיקה) והמרכז לגידולי עיניים במערך העיניים ב"בילינסון", ציין כי "ל'גדל' שן בתוך לחי, להכניס לתוכה קרנית מלאכותית ולהשתיל אותה בעין - דורש התארגנות והיערכות ברמה של מבצע צבאי".

פרופ' אירית בכר, מנהלת מערך עיניים ב"בילינסון", הסבירה: "זוהי שיטה ייחודית ומורכבת ביותר, המבוצעת במרכזים רפואיים בודדים בעולם. ניתוח זה הוא הפתרון היחידי עבור מטופלים הסובלים מבעיות קרנית קשות, להם לא ניתן להציע השתלת קרנית סטנדרטית. אני שמחה שמעתה נוכל להרחיב את מעגל האנשים שנוכל להציל מעיוורון. זוהי שליחותנו".